Skip to main content

ABD Esad’a yakın Suriyeli 13 kuruluşu da yaptırım listesine aldı

ABD Esad’a yakın Suriyeli 13 kuruluşu da yaptırım listesine aldı
Washington, Samer Foz adlı Suriyeli iş adamı ile birlikte İran ile petrol ithalatı yaptıkları ve Esad rejimini destekledikleri gerekçesiyle Suriyeli 3 kişi ve 13 kuruluşu yaptırım listesine aldı.
posted onJune 12, 2019
nocomment

ABD Hazine Bakanlığı, Samer Foz adlı Suriyeli iş adamı ile birlikte İran ile petrol ithalatı yaptıkları ve Esad rejimini destekledikleri gerekçesiyle Suriyeli 3 işadamı ve 13 kuruluşu yaptırım listesine aldı.

Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Sigal Mandelker, Samer Foz ve akrabalarının kendilerine ait inşaat firmaları vasıtasıyla Suriye'deki savaştan finansal olarak yararlandığını dile getirerek, “Bu Suriye oligarşisi, sivilleri katleden Esed rejimini doğrudan destekliyor ve rejim vahşetinden kaçan sivillerden çalınan arazilerde lüks yapılar inşa ediyor” açıklamasında bulundu.

Şarkul Avsad’ın geçtiği habere göre yaptırımlar, Avrupa Birliği’nin (AB) Ocak ayında çoğuna yaptırım uyguladığı 3 kişi ve 13 kuruluşu kapsıyor.

Samer Foz’un kardeşleri de listede

Bunlar arasında, Samer Foz’un tahıl, şeker ve petrol endüstrisi ekipmanları konusunda uzmanlaşmış şirketleri yöneten kardeşleri Hüseyin ve Amr Foz da yer alıyor.

Listede bulunan Lübnan merkezli  Synergy SAL ve BS Company isimli şirketler de, ABD’nin İran petrol satışına yönelik yaptırımlarını sıkılaştırdığı bir dönemde İran ham petrolünü Suriye'ye ithal etmekle suçlanıyor.

Yaptırımlar listesine dâhil edilen kuruluşlar arasında, doğrudan Samer Foz tarafından yönetilen Lübnan merkezli Lana TV ve Şam'daki Four Seasons Oteli de yer alıyor.

Avrupa Konseyi yaptırım listesi

Avrupa Konseyi, bu yılın Ocak ayında Suriye rejimi ve işbirlikçilerine uyguladığı yaptırımlar listesine 11 iş adamı ve 5 şirketi ekleme kararı almıştı.

Karara ilişkin yapılan açıklamada, listeye alınan iş adamları ve şirketlerin lüks gayrimenkul projeleri ve diğer rejimi destekleyen projelerde yer aldıklarına dikkat çekilmişti.

Yaptırım listesindeki rejim yanlısı 76 şirket ve 274 kişiye seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulması yaptırımlarının uygulandığı ifade edilmişti.

Avrupa’nın Suriye’ye yönelik yaptırımları 2011 yılında başladı ve her yıl liste güncelleniyor.