Skip to main content

Molalar Irak’ı karıştırıyor: Başbakan Kazımi, milislere karşı sokağa indi

Molalar Irak’ı karıştırıyor: Başbakan Kazımi, milislere karşı sokağa indi
Irak’ta, İran rejimi güdümündeki Şii Haşdi Şabi milis gruplarından Asayib Ehlul Hak grubunun, ABD güçlerini tehdit edip saldırı düzenlemek için üstlerinden izin istemesi ve daha sonra Başbakan Kazımi’ye üyelerinin serbest bırakılması için 48 saat süre vermesi gerginliği artırırken Kazımi milislere karşı sokağa indi.
posted onDecember 26, 2020
nocomment

Irak’ta, İran İslam Cumhuriyeti güdümündeki radikal Şii milis gruplarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan Haşdi Şabi’ye bağlı Asayib Ehlul Hak grubunun, ABD güçlerini tehdit edip saldırı düzenlemek için üstlerinden izin istemesi ve daha sonra Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’ye gözaltına alınan üyelerinin serbest bırakılması için 48 saat süre vermesi gerginliği artırdı.

Başbakan Mustafa Kazımi, “onlarla gerektiğinde karşı karşıya gelmeye hazırız” diyerek milislere karşı sokağa indi.

Mustafa Kazimi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ”Halkın güvenlik güçleri ve orduya yasa dışı hareket edenler nedeniyle zedelenen güvenini yeniden kazanmak için sessizce çalıştık. Ülkenin absürt maceraya sürüklenmemesi için sükunet çağrısı yaptık. Ancak gerektiğinde karşı karşıya gelmeye hazırız” uyarısında bulundu.

İran rejimi güdümündeki Asayib Ehli Hak grubunun bir video yayımlayarak ABD ve Irak hükümetini tehdit etmesi ardından Irak Başbakanı Mustafa Kazımi sokağa inerek mesaj verdi. Mustafa Kazımi’nin gece geç saatlerde Bağdat’ta sokağa çıkarak Kerh ve Resafe bölgelerini ziyaret ettiği bildirildi.

Irak Anti Terör biriminin Asayib Ehlul Hak grubunun bazı komutanlarını, ABD Büyükelçiliği’ne saldırı suçlamasıyla tutuklamasının ardından milis grubu, yayımladığı bir videoyla ABD ve Irak hükümetine tehditler savurdu. Videonun yayımlanmasının ardından Anti Terör birimi ile Asayib Ehlul Hak güçleri arasında tansiyon yükseldi.

Asayib

 

Milislere yakınlığıyla bilinen bir televizyon kanalında yayınlanan videoda silahlı Asayib Ehlul Hak grubu mensupları adına konuşan bir kişinin, “Asayib Ehlul Hak olarak daha önce işgalcilere karşı kullandığımız silahlar halen elimizde ve Amerika’nın müttefiklerine karşı kullanmaya hazırız” tehdidinde bulunduğu görülüyor.

Silahlı milis, “Mücahitlere karşı herhangi bir saldırı, bize karşı yapılmıştır” ifadesini de kullanıyor. Asaib Ehluk Hak grubu lideri Kays Hezali’ye de seslenen milisler, saldırı için kendilerine izin verilmesini istedi.

Grup, Irak Başbakanı Mustafa Kazimi'ye 48 saatlik süre tanıdı. Yaşanan gelişmeler üzerine Bağdat'ta tüm güvenlik birimleri teyakkuza geçti.

Sadr’dan ABD ve İran rejimine çağrı

sadr

 

Irak’ta bu gelişmeler yaşanırken Şii Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’dan da bir açıklama geldi. Sadr yaptığı açıklamada ABD ve İran rejimine “Irak’ı çatışma alanı yapmaktan vazgeçin” dedi.

Sadr Hareketi ve Sairun Koalisyonu lideri Mukteda es-Sadr, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "İran ve ABD’ye son çağrı" ifadesiyle seslenerek, şunları ifade etti:

“Irak, ABD ve İran arasındaki çatışma alanının kurbanı oldu. Değerli komşumuz İran İslam Cumhuriyeti Irak’ı kendi çatışma alanı yapmaktan vazgeçmeli. Irak ve hükümetinin bağımsızlığı ve egemenliğine dokunmaktan vazgeçerse (İran'ı) içinde bulunduğu acısıyla (Kovid-19) baş başa bırakmayız.”

Washington yönetimi, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne yönelik saldırılardan, İran destekli milis gruplarını sorumlu tutmuştu.

Büyüleçiliğin tahliye edildiği haberleri yalanlandı

Öte yandan ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin tahliye edildiği haberleri ardından ABD’den yalanlama geldi. ABD yönetimi, Bağdat Büyükelçiliği’nin tahliye edildiğine dair iddiaların yalan olduğunu belirtti. ABD Bağdat Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Büyükelçi Tueller'in Bağdat’ta olduğu ve büyükelçiliğin faaliyette bulunduğu anlatıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce İran rejimini uyarmış, Irak'ta ABD vatandaşlarına yönelik saldırılardan Tahran yönetimini sorumlu tutacağını duyurmuştu.

Diğer yandan İran rejimi Devrim Muhafızları (Pasdaran), ABD'nin İran rejiminin nükleer tesislerini vurma ihtimaline karşı, atom enerjisi üslerinin çevresine hava savunma sistemlerini konuşlandırdı.