Skip to main content

Irak’tan Türk devletine ikinci nota: Askerlerini çek

Irak’tan Türk devletine ikinci nota: Askerlerini çek
Irak merkezi yönetimi, Türk devletinin Bağdat Büyükelçisini tekrar Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak nota verdi. Irak, Türk devletine “Askerlerini Irak topraklarından çek” dedi. Irak Ordusu ise Türk savaş uçaklarına karşı Savunma Kalkanı Sistemi’ni devreye koyacaklarını açıkladı.
posted onJune 18, 2020
nocomment

Irak Dışişleri Bakanlığı, Türk devletinin Bağdat Büyükelçisi’ni ikinci kez bakanlığa çağırarak nota verdi. Irak yönetimi Türk devletinden Irak topraklarındaki askerlerini çekmesini istedi.

Konuya dair Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türk askeri güçlerinin 17 Haziran’da Irak topraklarında düzenlediği ve Irak’ın egemenliğini ihlal ettiği saldırıyı sert bir şekilde kınıyoruz” denildi.

Açıklamanın devamında, “Uluslararası hukuk yasaları ve anlaşmalara aykırı olan bütün bu saldırıları reddediyoruz. Türkiye tarafının, saldırılarını durdurmasını ve dün bir kısmı daha Irak topraklarına giren ve Başik Üssü ile diğer yerlerde bulunan askerlerini çekmesi gerektiğini vurguluyoruz” denildi.

Türk devletinin geçtiğimiz Salı günü PKK’ye yönelik Qandil Dağlarının kuzey bülümünde bulunan Haftanin’deki PKK güçlerine karşı hava destekli kara operasyonlarını başlattığını duyurması ve resmi olarak Irak topraklarına asker yığması ardından Irak Dışişleri Bakanlığı, Türk devletinin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ Dışişlerine çağırmış ve Türk devletinin bu hamlesinin Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle nota vermiş ve askerlerin geri çekilmesini istemişti.

Irak Ordusu: Türk saldırılarına karşı Savunma Kalkanı’nı devreye koyacağız

oçak

 

Türk ordusunun saldırılarıyla ilgili Irak Ordusu Sözcüsü Emid Yehya Resul ise yaptığı açıklamada, Türk devletine ait 18 savaş uçağının Irak sınırlarını geçerek, Şergat ilçesine kadar geldiğini ve bu durumun bir daha tekrarlanmamasını istedi. 

Irak'ın egemenliğinin ihlal edildiğini söyleyen Resul, saldırıların engellenmesi için "Savunma Kalkanı Sistemi"ni devreye koymak için çalışmalara başladıklarını da duyurdu.  Resul, "Türkiye'nin 18 savaş uçağı sınırlarımızı ihlal ederek Şergat ilçesine kadar geldi. Türkiye bu tarz saldırılarından vazgeçmeli ve tekrarlamamalıdır" dedi.  

14 Haziran itibariyle Türk ordusu tarafından PKK güçlerine karşı havadan ve karadan operasyon başlatılmıştı. Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptığı açıklamada, 36 saatte PKK’ye ait 500’den fazla hedefin, top, Fırtına obüsü, ÇNRA’nın yanı sıra SİHA ve F-16’lardan yapılan atışlarla imha edildiğini iddia etti. PKK ise Türk devletinin saldırılarında herhangi bir can kayıplarının olmadığını duyurdu.

Ruptly: Türk Savunman Bakanlığı’nın yayınladığı görüntüleri sahte

Öte yandan Türk Savunma Bakanlığı’nın PKK’ye yönelik başlattığı operasyonla ilgili paylaştığı görüntüler Ruptly tarafından yalanlandı.

Rusya’nın kamu yönetimindeki uluslararası televizyon ağı Russia Today'ın Almanya merkezli haber ajansı Ruptly, Türk Savunma Bakanlığı’nın paylaştığı 1,35 dakikalık videonun farklı zamanlarda çekilen görüntülerin birleştirilmesiyle oluşturduğunu yazdı. Ruptly Teyit Birimi’nin resmi Twitter hesabı, Türk Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı görüntüleri alıntılayarak, “Bu video Türkiye’nin #pençekartal operasyonuna ait sahte görüntüler içermektedir. Türkiye Savunma Bakanlığı bu videonun kuzey Irak’taki PKK güçlerine yönelik askeri operasyondan ilk görüntüler olduğunu iddia ederek bu videoyu tweet atmıştır. Videoyu inceledik ve video hatalı” diye yazdı.

Paylaşımlarda, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir'in 8 Mayıs tarihinde yayımladığı İHA/SİHA görüntülerinin operasyon videosuna eklendiği belirtildi. Videoda havalandığı görülen savaş jetleri bölümünün ise sosyal medyada Şubat 2020 tarihinin Suriye’de F-16s jetleri bilgisiyle paylaşıldığı aktarıldı. Ruptly, aynı görselin daha önce Ekim 2019 ve Nisan 2018 tarihlerinde askeri operasyon görüntüleri adı altında paylaşıldığını savundu. Ruptly ayrıca videoda bombardıman yapılan yerin de Şengal Dağı olduğunu yazdı.