Skip to main content

İran rejimi ABD’ye karşı saldırı hazırlığında

İran rejimi ABD’ye karşı saldırı hazırlığında
İran rejimi, kendisine bağlı milisler aracılığıyla Kasım Süleymani’nin intikamını almak amacıyla ABD ve Avrupa ülkelerinde saldırılar gerçekleştirme hazırlığında.
posted onMay 18, 2020
nocomment

İran İslam Cumhuriyeti, kendisine bağlı terörist milisler aracılığıyla ABD tarafından 3 Kasım’da Irak’ın başkenti Bağdat’ta öldürülen Devrim Muhafızları’na (Pasdaran) bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin intikamını almak amacıyla ABD ve Avrupa ülkelerinde saldırılar planladığı öğrenildi.

Batı ülkelerinden isimleri açıklanmayan iki istihbarat yetkilisine dayandırılan bir haberde, ABD ve batılı ülkelerin elinde İran rejimi ve Lübnan’daki Hizbullah örgütünün ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde milisler aracılığıyla terörist saldırı hazırlıkları içerisinde olduğuna dair birçok bilgi bulunduğu belirtildi.

İstihbarat yetkilileri, İran rejimi ve Hizbullah’ın ABD ve Batı Avrupa’daki uyuyan hücreleri aracılığıyla bu saldırıları gerçekleştirmek istediklerini ve planlanan saldırıların ABD tarafından öldürülen Kasım Süleymani’nin intikamının alınması amacıyla gerçekleştirilmek istendiğini kaydetti.

İran rejimi ve Hizbullah’ın bu tür terörist eylemler gerçekleştirebilme potansiyeline sahip olduklarının altını çizen yetkililer, ellerinde bu eylemlerin gerçekleştirilmesine yönelik yapılan planlamalarla ilgili çok sayıda belge bulunduğunu vurguladı.

İran rejimi ve Hizbullah’ın amacının ABD çıkarlarına yönelik saldırı eylemleri gerçekleştirmek olduğunu da dile getiren istihbarat yetkilileri, İran rejiminin saldırıların ABD içinde gerçekleştirilmesini arzuladığını ancak ABD dışındaki ABD çıkarlarının da hedef alınabileceğini belirtti.

İran rejimi ve Hizbullah’ın 7 eylem planının olduğunu ifade eden istihbarat yetkilileri, ABD’li misyon temsilcilerinin alıkonulması, lojistik merkezlerin hedef alınması ve benzeri eylemliliklerin bu planlar çerçevesinde gerçekleştirilmek istendiğini ancak bu palanların bir diğer amacının da İran rejiminin ABD’ye gözdağı vermek istemesi olduğunu vurguladı.

Gerçekleştirilmesi muhtemel saldırıların çok büyük saldırılar olmayacağını da ifade eden yetkililer, zira İran rejiminin kendi varlığını tehlikeye atabilecek büyüklükte bir saldırı gerçekleştirmeyeceğini söyledi.