Ana içeriğe atla

DAİŞ Kürtlere saldırmaya devam ediyor: 2 Kürt kaçırıldı, ekinler ateşe verildi

DAİŞ Kürtlere saldırmaya devam ediyor: 2 Kürt kaçırıldı, ekinler ateşe verildi
DAİŞ’in Kürdistan Bölge Yönetimi idaresinde olmayan Kürdistani topraklarda bulunan Xaneqin ilçesinde 2 Kürt esnafı kaçırdığı bildirildi. Öte yandan DAİŞ, Kürtlerin ekinlerinin ateşe verilmesini üstlendi.
posted onMay 16, 2020
noyorum

Terör örgütü DAİŞ’in Güney Kürdistan’daki (Başûr) Kürdistan Bölge Yönetimi idaresinde olmayan Kürdistani topraklarda bulunan Xaneqin ilçesinde 2 Kürt esnafı kaçırdığı bildirildi.

Bölgeden edinilen bilgilere göre, Xaneqin’e bağlı Yusuf Beg köyünden Ahmed Adnan ve Ahmed Abbas isimli iki Kürt esnaf kaçırıldı. Kaçırılan esnafların ailelerinden yüklü miktarda para istendiği belirtildi.

Son günlerde DAİŞ mensubu oldukları tahmin edilen silahlı bir grup, Xaneqin’in bazı köylerine saldırılar gerçekleştirerek, insanları ve özellikle de Kürtleri kaçırıp Kürtlere ait ekin arazilerini ateşe veriyordu.

Dün akşam da Xaneqin’in Mubarek köyüne gerçekleştirilen saldırı sonucu 1 Kürt yaşamını yitirmiş, biri de yaralanmıştı. Sonrasında güvenlik güçleri ile silahlı grup arasında çatışma çıkmıştı.

DAİŞ ekinlerin yakılmasını üstlendi

DAIŞ

 

Terör örgütü DAİŞ, Xaneqin’de Kürt çiftçilerin ekinlerinin örgüt mensupları tarafından yakıldığını duyurarak, o anlara ilişkin görüntüler paylaştı.

DAİŞ’in sosyal medya üzerinden paylaştığı görüntülerde, ekinlerin yakılma anına ait görüntüler de bulunuyor.

Görüntülerde ayrıca, yangına yapılacak olası müdahaleye karşı da yolda pusu kurulduğu görülüyor.

Paylaşılan fotoğraf karelerinden birinin üzerinde “Bunu hakketiler” ifadesi dikkat çekiyor.

Irak Savunma Bakanlığı verilerine göre 21 Nisan ile 14 Mayıs arasında 88 ekin yakma vakası yaşandı. 863 bin ekili tarım alanında çıkan yangınlarda sadece 22 bin 489 dönüm kurtarılabildi.