Ana içeriğe atla

İsrail Savunma Bakanı: Suriye’yi İran için Vietnam’a çevireceğiz

İsrail Savunma Bakanı: Suriye’yi İran için Vietnam’a çevireceğiz
İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett, İran rejiminin Suriye’deki askeri faaliyetlerine izin vermeyeceklerini, devam etmesi durumunda Suriye’yi İran rejimi için Vietnam’a çevirecekleri tehdidinde bulundu. Öte yandan İsrailli bazı yetkililer, İran’ın Suriye’deki bazı askeri üsleri boşalttığını iddia etti.
posted onMay 6, 2020
noyorum

İran İslam Cumhuriyeti’nin Suriye’deki askeri güçlerine yönelik hava saldırılarını artıran İsrail, “Suriye’yi İran rejimi için Vietnam’a çevirecekleri” tehdidinde bulundu.

İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett, İran rejiminin Suriye’deki askeri faaliyetlerine izin vermeyeceklerini, devam etmesi durumunda Suriye’yi İran rejimi için Vietnam’a çevirecekleri tehdidinde bulundu.

Naftali Bennett’in bu açıklaması, Pazartesi gecesi İsrail savaş uçaklarının İran rejimine bağlı Suriye’deki Şii milis gruplarına yönelik bombardımanı ardından gelmesi dikkat çekti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Pazartesi gecesi gerçekleşen İsrail hava saldırısında İran rejimine bağlı Şii gruplardan 14 milisin öldürüldüğünü açıklamıştı.

Dün gece yaptığı açıklamada İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett, İran rejiminin Suriye’deki varlığının kabul edilemez olduğunu ve Suriye’yi terk edene kadar İran rejimine yönelik saldırılarının devam edeceğini söyledi.

Bennett, İran’ın, Suriye’de iç savaşın başlaması ardından ülkeye askeri güç gönderdiğini ancak artık Suriyeliler için ağır bir yük olduğunu ve Suriye’den çekilmesi gerektiğini söyledi.

Naftali Bennett, “İran rejimi, terörist besleyeceğine Coronavirüse karşı tedbirlerle meşgul olsun” dedi.

Suriye’de iç savaşın başlaması ardından İran rejimi ve Lübnan’daki Hizbullah örgütü, Beşar Esad rejimini ayakta tutmak için Suriye’ye binlerce milis göndermişti

İsrail ise bu milis güçlerin Suriye’deki varlığını kendisi için bir tehdit olarak görüyor.

“İran rejimi milislerini Suriye’den çekmeye başladı” iddiası

Öte yandan İsrailli yetkililer, İran rejiminin Suriye'deki bazı askeri üslerini boşalttığını ve bu ülkedeki güçlerinin sayısını azalttığını iddia etti.

İsrail basınına konuşan ve isimleri açıklanmayan savunma yetkilileri, İsrail savaş uçaklarının Suriye’nin Halep kentindeki bazı askeri noktalara hava saldırısı düzenlediği yönündeki haberlere ilişkin yorum yapmaktan kaçındı.

Söz konusu yetkililer, İran rejimi destekli grupların daha önce kontrollerinde olan az sayıda askeri üssü boşalttığını ve bu güçlerin Suriye'den ayrılmaya başladığını ileri sürdü.

Yetkililer, çatışmaların azalması nedeniyle Suriye'deki İran rejimi destekli güçlerin sayısının da azaldığını iddia etti.

İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett, geçen hafta yaptığı açıklamada ise, ülkesinin yeni hedefinin İran rejimine bağlı güçleri Suriye'den çıkarmak olduğunu söylemişti.

İsrail, İran rejimine bağlı Suriye’deki milis gruplarına karşı son yıllarda başta Şam olmak üzere Suriye'nin farklı bölgelerinde birçok hava saldırısı düzenledi.

Tel Aviv yönetimi bu saldırıların birçoğunu üstlenmese de hem Beşar Esad rejimi hem Rusya, Suriye'ye yönelik birçok hava saldırısının arkasında İsrail'in olduğunda ısrar etti.