Ana içeriğe atla

İran rejimi, Kürt Sanatçı Perisa’yı serbest bırakmamak için iğrenç bahaneler uyduruyor

İran rejimi, Kürt Sanatçı Perisa’yı serbest bırakmamak için iğrenç bahaneler uyduruyor
İran rejimi, 104 gündür hâksız yere Sine’deki İtlaat hapishanesinde tutulan ve bu haksız alıkonmaya karşı 14 gündür açlık grevi sürdüren Rojhelatlı Kürt Sanatçı ve aktivist Perisa Seyfi’yi serbest bırakmamak için şaka bile sayılmayacak gayri ciddi bahaneler uyduruyor.
posted onFebruary 22, 2020
noyorum

İran İslam Cumhuriyeti yargısı, 104 gündür hâksız yere Sine’deki İtlaat hapishanesinde tutulan ve bu haksız alıkonmaya karşı 14 gündür açlık grevi sürdüren Rojhelatlı Kürt Sanatçı ve aktivist Perisa Seyfi’yi serbest bırakmamak için şaka bile sayılmayacak gayri ciddi bahaneler uyduruyor.

14 gündür sürdürdüğü açlık grevi ve tutulduğu Sine İtlaat Hapishanesinde maruz kaldığı işkence ve kütü muamelelerden dolayı geçtiğimiz Perşembe günü fenalaşan Grafik sanatçısı Perisa Seyfi, Sine Tevhid Hastanesine kaldırıldı ancak Seyfi’nin hastaneye götürülüşünde bir skandal yaşandı. 20 güvenlik mensubu eşliğinde Hastaneye kaldırılan Perisa, hastane odasında tedavi gördüğü sırada güvenlik mensupları da hazır bulundu. Güvenlikçiler tedavi sırasında doktor dışında hiç kimsenin Perisa’yı görmesine izin vermedi.

Bu yoğun baskı ortamında Perisa Seyfi’in ciddi bir sağlık kontrolünden geçirilmeden tekrar hapishaneye götürüldüğü belirtilirken Perisa’nın açlık grevini devam ettirdiği bildirildi.

Ev tapusu tehdidi

Aynı zamanda müzik ve sinema ile ilgili projelerde de yer alan Kürt sanatçı Perisa Seyfi’nin gerçek olmayan gerekçelerle gözaltına alınıp, 100 gündür mahkemeye çıkarılmaması ve açlık grevine başlaması haberlerinin yayılması ardından İran rejimi güvenlik birimleri Perşembe günü akşam saatlerinde Perisa’nın ailesiyle irtibata geçerek değeri 500 bin tümen (yaklaşık 50 bin dolar) olan bir ev tapusu getirilmesi, aksi takdirde Perisa’nın 3 ay sonra mahkemeye çıkarılabileceği gibi şaka bile olmayacak kadar gayri ciddi ve gayri insani bir teklifle tehditte bulundu.

Rejim yetkilileri, tapunun getirilmemesi durumunda, 3 ay sonra Tahran’dan gelecek bir hukuk uzmanının Perisa’nın mahkemeye çıkarılıp çıkarılmamasına karar vereceğini de ailesine iletti.

Bu tehdidin ardından Perisa’nın ailesi değeri 50 bin dolar olan iki katlı bir tanıdıklarının evinin tapusunu Perisa Seyfi’nin dava dosyasına bakan Sine 1. İnklap Mahkemesi Kadısı’na sundu ancak Kadı, bu evin istenilen değerde olmadığını belirtip tapuyu reddetti. Aile bu sefer başka bir evin tapusunu götürdü ancak Kadı bu evin de istenilen değerde olmadığı bahanesiyle ikinci bu tapuyu da reddetti.

Perisa’nın yakın çevresi, Sine 1. İnklap Mahkemesi Kadısı’nın Perisa’nın dosyasını bilerek geciktirdiğini, evlerin istenilen değerde olmasına rağmen Kadının keyfi bir şekilde bu tapuları reddettiğini belirtti.

İran rejimi, mahkeme sürecinin uzun sürdüğü durumlarda gözaltına aldığı veya hapiste tuttuğu kişilerin mahkeme tarihi kesinleşinceye kadar serbest kalmaları için garanti olarak o kişilerin ailelerinden hipotek altına almak amacıyla ev tapusu talebinde bulunabiliyor.

Kurd İdol’ün sevilen sesi Perisa Seyfi kimdir?

Sine Üniversitesi Grafik sanatlar Bölümü mezunu Perisa Seyfi, sadece diplomasını aldığı sanat alanında sanatsal çalışmaları yürütmedi. Müzik ve sinema alanlarında da sanatsal faaliyetler yürüten Perisa, uzun bir süre Sine Flarmoni Orkestrasında müzikal çalışmalarında yer aldı. Perisa ayrıca 2017’de Güney Kürdistan’ın Süleymaniye kentinde KurdSat televizyon kanalı tarafından organize edilen ve 4 parça Kürdistan’da yoğun bir şekilde izlenen Kurd İdol müzik yarışmasına katılarak programın sevilen seslerinden biri haline gelmişti.