Ana içeriğe atla

Ruhani: ABD baskısına boyun eğmeyeceğiz

Ruhani: ABD baskısına boyun eğmeyeceğiz
İran rejimi Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, tepesinde bulunduğu rejimin ABD’nin görüşmeler konusundaki baskısına boyun eğmeyeceğini savundu.
posted onFebruary 17, 2020
noyorum

Ortadoğu’da ABD ile yaşadığı gerginlikten dolayı büyük bir kriz içinde bulunan İran İslam Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, tepesinde İran rejiminin ABD’nin görüşmeler konusundaki baskısına boyun eğmeyeceğini savundu.

Dünya’da teröre en çok destek veren rejim olmasına karşın Ruhani, İran rejiminin Ortadoğu’da güvenliğin sağlanmasındaki yardımının hayati olduğunu da iddia etti.

Baskı altında asla müzakere yapmayacaklarını ve ABD’nin baskısına boyun eğmeyeceklerini ifade eden Hasan Ruhani, “Düşmanımız baskısının etkisiz olduğunu çok iyi biliyor, Amerika’nın İran’a yönelik maksimum baskısı başarısızlığa mahkum” dedi.

Ortadoğu ve Basra Körfezi’nde istikrarsızlığın en büyük sebebi rolünü bir kenara bırakan Ruhani bu alanlarda güvenlik ve istikrarın İran rejiminin yardımı olmadan sağlamamanın imkansız olduğunu da söyledi..

İran reiimi Cumhurbaşkanı Ruhani, bazı ülkelerin Suudi Arabistan’dan kendilerine mesaj ilettiğini savunarak, Suudi Arabistan’la çözülemeyecek sorunları olmadığını vurguladı.

İran rejimi Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de, İran rejimi Devrim Muhafızları’na (Pasdaran) bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin 3 Ocak’ta, Irak’ta ABD’nin bir operasyonunda öldürülmesi ardından Riyad’ın kendileriyle temasa geçtiğini, İran rejiminin bu temasa karşılık vermesi üzerine de bu iletişimin sona erdiğini kaydetmişti.

Suudi Arabistan’ın iletişimden çekilmesinin ABD’nin Riyad’a baskı yapmasından dolayı olduğunu da iddia etmişti.

Zarif’in bu açıklamaları Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı tarafından reddedilmişti.

İran rejimi ile ABD arasındaki ilişkiler Trump yönetiminin 2018’de, Batılı ülkelerle Tahran arasında 2015 yılında varılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından gerilmişti.

3 Ocak’ta Kasım Süleymani’nin ABDn hava operasyonunda öldürülmesinin ardından ise ilişkiler iyice gerilmiş, İran rejimi misilleme olarak Irak ve Güney Kürdistan’da ABD askerlerinin bulunduğu iki üsse füze saldırıları düzenlemişti.

Saldırılarda can kaybı olmamıştı ancak yüzden fazla ABD askeri beyin travmaları yaşamıştı.