Ana içeriğe atla

Koalisyondan Rojava'ya askeri sevkiyat

Koalisyondan Rojava'ya askeri sevkiyat
DAİŞ karşıtı Uluslararası Koalisyon Gücü’nün HSD’ye ulaştırılması amacıyla Rojava’ya yeni bir askeri yardım konvoyu gönderdiği bildirildi.
posted onJanuary 26, 2020
noyorum

DAİŞ karşıtı Uluslararası Koalisyon Gücü’nün omurgasını Kürt Halk Savunma Birlikeleri’nin (YPG) oluşturuduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (HSD) ulaştırılması amacıyla Batı Kürdistan’a (Rojava) yeni bir askeri yardım konvoyu gönderdiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) yapılan açıklamaya göre, DAİŞ karşıtı Uluslararası Koalisyon Gücü’nden 100 tırlık askeri malzeme taşıyan konvoy HSD denetiminde bulunan Rojava'ya geçti.

Gözlemevi açıklamasında, Ulusararası Koalisyon Gücü’nden yapılan askeri yardım konvoyunun Hasekê ve Dêrezor kentlerine doğru yol aldı ve bu kentlerdeki askeri güçler için gönderildiğini belirtti.

İran rejimine karşı ABD ve Koalisyon hamleleri

Türk devletinin Batı Kürdistan’a (Rojava) yönelik işgal harekatıyla birlikte Rojava’daki askeri varlığını minimize eden ABD’nin İran İslam Cumhuriyeti’nin Suriye politikalarının önüne geçmek için Rojava-Güney Kürdistan ve Irak-Suriye sınırına güç yığacağı iddia edilmişti.

Şarkul Awsat’ın geçtiği haberde, ABD’nin İran rejimine karşı bu hamlesine paralel olarak DAİŞ karşıtı Uluslararası Koalisyonun da DAİŞ ile mücadele için savaş alanında kalmaya ve Rojava’da HSD’ye destek vermeye devam edeceği belirtildi.

16 Ocak tarihinde de Uluslararası Koalisyon Güçlerinden 75 tırlık askeri yardım konvoyu Rojava'ya giriş yapmıştı.