Ana içeriğe atla

ABD’deki ‘Küçük Kürdistan’ havalimanında Kürtçe karşılama: Bi xêr hatî, y’all

ABD’deki ‘Küçük Kürdistan’ havalimanında Kürtçe karşılama: Bi xêr hatî, y’all
‘Küçük Kürdistan’ diye tabir edilen ABD’nin Tennessee eyaletinin başkenti Nashville’deki uluslararası havaalanının giriş kısmına Kürtçe “Bi xêr hatî” (hoşgeldiniz) yazılı tabela asıldı.
posted onDecember 14, 2019
noyorum

Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı ve ‘Küçük Kürdistan’ diye tabir edilen ABD’nin Tennessee eyaletinin başkenti Nashville’deki uluslararası havaalanının giriş kısmına Kürtçe “Bi xêr hatî” (hoşgeldiniz) yazılı tabela asıldı.

Yaklaşık 15 bin Kürt’ün yaşadığı ABD’nin Nashville kentinde, birçok dilde tabelanın asılı olduğu uluslararası havaalanın giriş kısmına Kürtçe “Bi xêr hatî” (hoşgeldiniz) tabelasına da yer verildi.

Kürtçe eğitime başlanmıştı

ABD'nin Tennessee eyaletinin başkenti Nashville’de bu yılın mayıs ayında devlet okullarında Kürtçe (kurmancî-soranî) derslerinin verilmesine karar verilmişti. Ancak yeterli düzeyde başvuru olmadığı için söz konusu eğitimler başlayamamıştı.

Kurd

 

Türk devletinin işgali altındaki 25 milyona yakın Kürt nüfusuna sahip Kuzey Kürdistan ve İran İslam Cumhuriyeti işgali altındaki 16 milyona yakın Kürt nüfusa sahip Doğu Kürdistan’da Türk ve Fars devletleri, Kuzey ve Doğu Kürdistan’daki hiçbir kentin havalimanına bir Kürtçe tabela asmamasına rağmen ABD’nin Nashville kentinde Kürtlere yönelik böylesine uygulamaların hayata geçirilmesi, işgalci devletlerin Kürtlere yönelik vahşi baskı ve asimilasyon politikalarını deşifre eder mahiyette.

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin diktatörlüğü döneminde Güney Kürdistan’da Kürtlere karşı gerçekleştirilen katliam ve baskılarından dolayı ABD’ye göç eden Kürtlerin çoğunun Nashville’e yerleşmesinden dolayı Kürtler, burada ciddi bir nüfusa sahip.