Ana içeriğe atla

ABD Til Temir’e Abrams tankları gönderdi

ABD Til Temir’e Abrams tankları gönderdi
Türk ordusu ve ona bağlı çetelerin dün Til Temir’a yönelik büyük bir saldırı başlatması ardından ABD güçlerinin Abrams tipi tanklarla Til Temir’e doğru harekete geçtiği bildirildi.
posted onNovember 10, 2019
noyorum

Türk ordusu ve ona bağlı cihatçı haydut çetelerin dün Til Temir’a yönelik büyük bir saldırı başlatması ardından ABD güçlerinin Abrams tipi tanklarla Til Temir’e doğru harekete geçtiği bildirildi.

6 Ekim’de ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD güçlerini Batı Kürdistan’dan (Rojava) çekme kararını açıklaması, ABD Senato, Temsilciler Meclisi ve kamuoyundan gelen aşırı tepkiler nedeniyle ABD güçlerinin Rojava’da kalması konusunda yeni bir kararın alınması ardından ABD ilk defa Abrams tanklarını Til Temir’e gönderdi.

M4 Karayolu üzerinden Til Temir’e giden ABD askeri konvoyunda zırhlı araçların yanı sıra ilk kez Abrams tipi tanklar görüldü.

20 askeri araç ve tanktan oluşan konvoyun Til Temir istikamatine hareket ettiği aktarılırken söz konusu konvoyun Til Temir’de konuşlanıp konuşlanmayacağıyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Bu gelişmeyle birlikte ABD, Güney Kürdistan (Başûr) Federal Yönetimi üzerinden Rojava’ya asker takviyesine başladı.

ABD Rojavada

 

Kaynak: K24