Ana içeriğe atla

Eski DAİŞ’liler, yeni Haşdi Şabililer

Eski DAİŞ’liler, yeni Haşdi Şabililer
Güney Kürdistan Peşmerge Güçleri Kifri Cephesi Komutanı Merdan Çavşin Xaneqin’deki birçok eski DAİŞ’linin saf değiştirerek Haşdi Şabi’ye bağlı  Bedir Tugayları ve Esayib Ehli Hak gruplarına katıldıklarını söyledi. Çavşin, geçişlerin sebebinin Kürt düşmanlığı ortaklığı olduğunu ifade etti.
posted onAugust 14, 2019
noyorum

Kürdistan Bölge Yönetimi (Güney Kürdistan) Peşmerge Güçleri Kifri Cephesi Komutanı Merdan Çavşin Xaneqin’deki birçok eski DAİŞ’linin saf değiştirerek Haşdi Şabi’ye bağlı  Bedir Tugayları ve Esayib Ehli Hak gruplarına katıldıklarını söyledi. Çavşin, geçişlerin sebebinin Kürt düşmanlığı ortaklığı olduğunu ifade etti.

Rûdaw’ın ana haber bültenine katılan Peşmerge Güçleri Kifri Cephesi Komutanı Merdan Çavşin, Xaneqin’in Gulale kasabasında Haşdi Şabi’ye bağlı Bedir Tugayları ve Esayib Ehli Hak’ın olduğunu belirterek, bazı DAİŞ mensuplarının bu gruplara katıldığını söyledi.

Merdan Çavşin, “DAİŞ’in tanınmış mensuplarından Firas Necim Yunis, Munteser Tirki, Seid el Kiravi, Ahmed Telal ve Zeyd Mewlan Heşdi Şabi’ye katıldı” dedi.

DAİŞ’le savaş sırasında Kürtler’e karşı savaşan bazı örgüt mensuplarının da şu anda Heşdi Şabi bünyesinde bulunduğunu kaydeden Çavşin, “Söz konusu kişiler, Kürtlere olan kinlerini şimdi de Heşdi Şabi bünyesinde savaşarak ortaya koyuyolar” diye konuştu.

Peşmerge Komutanı Çavşin ayrıca, “Esayib Ehli Hak bünyesinde Ahmed Yusuf, Enwer Ahmed Yusuf Tebag, Hasan Cedun, Seyf Emume el Kirawi’nin de aralarında bulunduğu bazı kişiler de daha önce DAİŞ saflarında savaştılar” ifadelerini kullandı.

DAİŞ’in özellikle Kifri ve Kuleco sınırındaki faaliyetleri artmış durumda. Peşmerge Bakanlığı, yaptığı bir açıklamada, örgütün faaliyetlerinin artırdığını belirterek, DAİŞ’in uyuyan hücrelerinin mutlaka çökertilmesi gerektiğini belirtti.