Ana içeriğe atla

400 kongre üyesinden Trump'a çağrı: Müttefiklerinizi yalnız bırakmayın

400 kongre üyesinden Trump'a çağrı: Müttefiklerinizi yalnız bırakmayın
posted onMay 21, 2019
noyorum

ABD Kongresinde yer alan 400 kongre üyesi, Donald Trup’tan ABD askerlerini Suriye’den çekmemesi ve yakın müttefiklerini yalnız bırakmaması çağrısında bulundu.

535 üyesi bulunan Temsilciler Meclisi ve Senatosu üyesinden 400'ünün imzaladığı bir mektup, Trump’a gönderilerek Suriye’deki müttefiklerin güvenliği konusunda duyulan ‘derin endişeler’ini dile getirdi.
ABD Kongresi üyelerini ABD Başkanı Donald Trump’a açık bir mektup yazarak Suriye politikalarından ötürü duyulan endişeyi dile getirildi.

Reuters’de yer alan habere göre 400 Kongre üyesinin imzası bulunan mektupta, terör tehlikesinin son bulmadığı gerekçe gösterilerek ABD Başkanı’nın Suriye’den askerleri çekme kararından vazgeçmesi istendi.
Mektupta ayrıca Trump’tan Kürtler kastedilerek, ‘Amerikan’ın yakın müttefikleri’ni terör tehditlerine karşı yalnız bırakılmaması çağrısında bulunuldu.

Mektupta şu ifadelere yer verildi: “ABD’nin en yakın müttefiklerimizden bazıları tehdit altında olduğundan, Amerikan liderliği ve desteği her zaman olduğu gibi çok önemli."

Aralık ayının başlarında ABD Başkanı Trump, sürpiriz bir kararla ABD kuvvetlerinin Suriye'den çekileceğini açıklamıştı. Trump’ın bu kararı Cumhuriyetçiler ve Demokratların da dahil olduğu kongreyi başta olmak üzere tüm dünyayı şaşırtmıştı.

Trump daha sonra Suriye'de 400 asker bulunduracaklarını bildirmişti.