Ana içeriğe atla

PKK: 2 MİT’çiye karşılık 15 hasta tutsak

PKK tarafından alıkonulan MİT görevlileri Aydın Günel ile Erhan Pekçetin
PKK tarafından alıkonulan MİT görevlileri Aydın Günel ile Erhan Pekçetin
Mustafa Karasu: Elimizdeki 2 MİT'çiyi arayan soran yok!
posted onDecember 14, 2023
noyorum

Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, 2017 yılında yakaladıkları üst düzey 2 MİT görevlisine Türk yetkililerin kayıtsız kaldığını belirterek, “Elimizde iki tane MİT'çi var. ‘Bir gün sormuyor ya. Ya ben 10 tane hasta bırakayım, 15 tane hasta bırakayım sen de onu bırak’ demiyor” değerlendirmesinde bulundu.

PKK’nin yayın organı ANF’de yer alan habere göre Medya Haber televizyon kanalında gündeme dair değerlendirmelerde bulunan PKK Yöneticisi Karasu, PKK’nin elindeki üst düzey 2 MİT görevlisinin esir olduğuna dikkat çekerek İsrail ile Hamas arasında sürdürülen esir takasına benzer girişimlerin Türkiye ile PKK arasında da yapılması gerektiğini savundu.

Mustafa Karasu, Türkiye’nin PKK’nin elindeki MİT’çilerin serbest kalması için herhangi bir girişimde bulunmadan İsrail ile Hamas arasındaki esir takasında arabulucu olmak istemesini eleştirerek, “Türk devleti İsrail'in yaptıklarını yapıyor ya da İsrail Türk devletinin yaptıklarını yapıyor. Bu açıdan Türk devletinin insani değeri falan yok. Güya arabulucu olmak istedi bu esir takasında. Elimizde iki tane MİT'çi var. Bir gün sormuyor ya. ‘Ya ben 10 tane hasta bırakayım, 15 tane hasta bırakayım sen de onu bırak’ demiyor. Kendi en önemli adamları” ifadelerini kullandı.

Karasu’nun sözünü ettiği üst düzey 2 MİT’çi 4 Ağustos 2017 yılında Süleymaniye’nin Dûkan kentinde PKK tarafından yakalanmıştı.

PKK’nin paylaştığı kimlik kartlarında, istihbaratçıların MİT’in Yurtdışı Etnik Bölücü Faaliyetler Başkanı Erhan Pekçetin ile MİT İnsan Kaynakları Yöneticisi Aydın Günel olduğu anlaşılıyordu.

İki MİT’çi son olarak Türk ordusunun Şubat 2021’de Gara’da PKK’ye yönelik düzenlediği operasyonla gündeme gelmişti.

Operasyonda, PKK’nin çeşitli tarihlerde yakaladığı asker, polis ve sivillerden oluşan 13 esir hayatını kaybetmişti.

Operasyonla ilgili yapılan açıklama ve haberlerde iki MİT’çinin ismi geçmezken, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli operasyonda ölenleri andığında Aydın Günel ve Erhan Pekçetin’in de ismini zikretmişti