Ana içeriğe atla

Tahran ve Ankara, PKK'ye yönelik ortak askeri operasyona başladı

Tahran ve Ankara, PKK'ye yönelik ortak askeri operasyona başladı
posted onMarch 18, 2019
noyorum

 

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İran'la birlikte PKK' ye yönelik ortak askeri operasyon yapmaya başladıklarını belirterek, “Sonucu açıklayacağız" dedi.

İran İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zülfikari de Türkiye-İran sınırının kontrolü için ortak operasyon düzenleneceğini belirtti.

Avatoday 7 Mart tarihli haberinde Türkiye-İran'ın PKK'ye karşı ortak askeri operasyon yapma konusunda anlaştıklarını yazmıştı. 

Avatoday'ın edindiği bilgilere göre bundan ay önce İran Cumhurbaşkanı Ruhani Ankara'ya yaptığı ziyaretinde Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan tarafından PKK'ye karşı ortak bir operasyona katılması durumunda ABD'nin ekonomik ambargosuna karşı onların yanında yer alacağı önerisinde bulundu. 

Türkiye, PKK'yi Kandil'den çıkartmak amacıyla ortak askeri operasyona katılması durumunda ABD'nin ekonomik ambargolarına karşı İran'ın yanında yer alacağı sözü verildi.

ABD'nin Türkiye'ye yönelik ekonomik ambargolarından dolayı Türkiye'nin 2 aya kadar İran'dan petrol alması gerekiyor.   Bu da İran'ın PKK'yi satmayı düşünmesine yol açtı.  Bunun için İran rejimi PKK'yi Kandil'den çıkartmak amacıyla ortak askeri operasyon için Türkiye'ye söz verdi. 

İran'ın Kar İlna haber ajansında yer alan habere göre Hüseyin Zülfikari Tahran'daki basın toplantısında sınır güvenliğiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye ile ortak sınırın korunması için çok iyi adımlar attıklarını söyleyen Zülfikari,"Türkiye-İran sınırında ortak operasyon yapacağız. Sınırda genel olarak sorun yok" ifadelerini kullandı.

Kar İlna haberin sonunda PKK'yi İran-İran sınırında eylem yapan bir terör örgütü olarak tanımladı. Oysa son dönemlerde İran ile PKK'nın sınırda iyi bir ilişki ve ortaklıkları vardı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 6 Mart'ta Anadolu Ajansı'na (AA) İran'la da önemli bir iş birliği yaptıklarına işaret ederek "Geçen İranlılar geldiler, değerlendirmeler yaptık. İlk kez söylüyorum. İran'la PKK'ya yönelik inşallah birlikte operasyon yapacağız" demişti.