Ana içeriğe atla

Mazhar Azawi: IŞİD Hemrin Dağı’nda gizlenmiş

Mazhar Azawi: IŞİD Hemrin Dağı’nda gizlenmiş
Iraklı güvenlik uzmanı Mazhar Azawi, IŞİD terör örgütü eylemlerinin abartıldığını IŞİD’in bir daha Irak’ta herhangi bir bölgeyi işgal etmesinin mümkün olmadığını açıkladı.
posted onJanuary 30, 2019
noyorum

Iraklı güvenlik uzmanı Mazhar Azawi, IŞİD terör örgütü eylemlerinin abartıldığını IŞİD’in bir daha Irak’ta herhangi bir bölgeyi işgal etmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

Irak Ordusu yetkilisi ve Dicle Operasyon Cephesi Komutanı Mazhar Azawi, Irak’ın Diyala vilayetinde emniyet güçleri ve sivillere saldıran IŞİD’e ilişkin AvaToday’e açıklamalarda bulundu. IŞİD’in Diyala’da uyuyan hücrelerinin olduğunu ifade eden Azawi,”Diyala’da olanlar örgütün uyuyan hücrelerinin eylemleridir. Örgüt ‘ben varım’ demek için bu tür eylemler yapıyor” değerlendirmesinde bulundu.

IŞİD operasyonlarını yürüten Azawi terör örgütünün son haftalardaki eylemlerine ilişkin “O kentte (Diyala) yaşıyorum. Örgütün bu eylemlerinin anlıyorum. Ancak şunu belirtmem lazım ki IŞİD’in bir daha Irak’ta herhangi bir bölgeyi işgal etmesi mümkün değil. Son olaylar çok abartıldı” şeklinde konuştu.

 “Sözlerimin arkasındayım, IŞİD Diyala’dan uzakta. Diyala’da ne bir bir köyü işgal edebilir ne de bir mahalleyi. IŞİD’in toprak kontrol edebilecek gücü kalmadı. Çünkü IŞİD’in askeri gücü Irak tarafından bozguna uğratıldı” diyen Azawi, IŞİD’in bertaraf edildiğini iddia etti.

مەزهەر عەزاوی بۆ ئاڤاتودەى

Açıklamasının devamında da IŞİD militanlarının Hemrin Dağı bölgesine gizlendiklerini ifade eden Azawi,” Bazı terör örgütü üyeleri Hemrin Dağı Alzor ormanlarında gizlenmişler. Saldırı planları var. Onları da etkisiz hale getirmek amacıyla çalışmalarımız sürüyor. Ancak öncelikle oradaki arazi sahiplerinin rızası alınmalı. Bu da uzun bir süreç” dedi.

Irak Terörle Mücadele ve Aşiret Birliklerinin çalışmaları neticesinde söz konusu bölgede operasyon yaptıklarını ifade eden Azawi, yapılan başarılı operasyonların neticesinde birçok IŞİD militanının yakalandığını söyledi.

Azawi açıklamasına şu sözler ile sürdürdü: “IŞİD, artık Irak’ta eylem yapamaz. Iraklı birçok güvenlik uzmanı ve askeri uzman var. IŞİD’in her türlü eyleminin farkındayız. Artık büyük saldırılar yapamazlar. Ancak halk arasında intihar saldırıları düzenleyerek korku salmaya çalışıyorlar. IŞİD bu saldırılar ile ‘hala varım ve bitmedim’ mesajı vermek istiyor.”