Ana içeriğe atla

PKK Şengal’i terk ediyor; Irak Fedal Polisi yerleşiyor

PKK Şengal’i terk ediyor; Irak Fedal Polisi yerleşiyor
DAİŞ’in Şengal’de Ezdi soykırımına başlaması ardından katliamı önlemek amacıyla bölgeye gelip DAİŞ’e karşı mücadele eden PKK, Erbil-Bağdat arasındaki anlaşma ardından bölgede oluşturduğu YPŞ güçlerini geri çekiyor.
posted onDecember 1, 2020
noyorum

Terör örgütü DAİŞ’in Şengal'i işgal edip burada Ezidi Kürtlere karşı soykırıma başlaması ardından bölgede DAİŞ’e karşı mücadele yürüten Kürdistan Bölge Yönetimi Peşmerge Güçleri’ne destek amacıyla bölgeye güç gönderen PKK, burada kendisine bağlı Ezidilerden oluşan askeri yapılanmalar oluşturarak bölgedeki varlığını güçlendirdi. PKK’nin buradaki askeri varlığından rahatsız olan Bölge Yönetimi ile PKK arasında uzun zamandır gerginliğe sebep oluyordu.

Kürdistan Bölge Yönetimi ile Irak merkezi yönetimi arasında Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda Şengal’in Irak Federal Polis Güçleri’ne devredilmesi anlaşması ardından, PKK’nin burada oluşturduğu Ezidilerden oluşan Şengal Direniş Birlikleri (YPŞ)güçlerin bayrakları indirildi ve Irak Federal Polisi eliyle bölgede Irak bayrakları dalgalanmaya başladı.

Askeri karargahlarını fedaral polise devreden güç, sadece YPŞ güçleri değil, anlaşma gereği aynı zamanda burada konuşlu bulunan İran rejimi güdümündeki Haşdi Şabi Şii milis güçleri de askeri karargahlarını Irak merkezi hükümetine devretti.

Mevcut durumda sadece Şengal kent merkezi ve Şengal dışındaki bazı nahye ve köyler YBŞ güçlerinin denetiminde bulunuyor, ancak bu alanların askeri  kontrolünün de YBŞ’den alınıp Irak Federal Polis Güçleri’ne teslim edilmesi gerekiyor.

لۆگۆى یەبەشە ئەو هێزەى کە پەکەکە بۆ شەنگالى دامەزراند

“PKK’ye teşekkür ediyoruz ama artık kalmasına gerek yok”

Şengal’deki Ezidi askeri komutanlarından birisi,  Erbil ile Bağdat arasında varılan anlaşmaya atıfta bulunarak, “Ezidileri korumak için bölgeye gelen tüm güçlere teşekkür ediyoruz. Ancak bu günden itibaren, hiçbir silahlı gücün bölgemizde bulunmasını ve burada bayraklarını dalgalandırmasını istemiyoruz. Artık Irak Federal Polisi’nin bölgeye dönmesi kararı verildi” dedi.

PKK’nin YBŞ üzerinden bölgede oluşturduğu askeri varlığına da değinen komutan, PKK’nin mücadele alanının Kuzey Kürdistan (Bakur) olduğunu, dolayısıyla Şengal’de kalmasına gerek kalmadığını söyledi.

Bugüne kadar Şengal’i korumak için verdikleri emekten dolayı PKK’ye teşekkür eden komutan PDK ile burada yok olmak istemediklerini vurguladı.