Ana içeriğe atla

PAK, Rojhelat’taki oluşumlarını birleşik bir orduya dönüştürüyor

PAK, Rojhelat’taki oluşumlarını birleşik bir orduya dönüştürüyor
Rojhelat’ta İran rejimine karşı mücadele yürüten Kürdistan Özgürlük Partisi’nin 3 bin kişilik yeni bir ulusal askeri güç oluşturduğu bildirildi. Ancak PAK lideri Hüseyin Yezdanpena, oluşturulan ordunun PAK ile hiçbir bağının olmadığını iddia ediyor.
posted onJune 2, 2020
noyorum

Doğu Kürdistan’daki (Rojhelat) Kürdistan Özgürlük Partisi’nin (PAK) 3 bin kişilik yeni bir ulusal askeri güç oluşturduğu bildirildi.

Kendilerini 1946 yılında Pêşewa Qazî Mihemed öncülüğünde kurulan Mahabad Kürt Cumhuriyetinin devamı olarak gören bu askeri gücün temel amacı ideolojik yaklaşımlardan bağımsız silahlı bir Kürdistan ulusal ordusunun oluşturulması.

Sky News’un Arapça servisinin geçtiği habere göre aynı zamanda PAK’ın öncü askeri komutanlarından olan ve oluşturulan bu yeni Kürdistan ulusal askeri gücün Komutanı Erdelan Xusrewi yaptığı açıklamada, hiçbir önkoşul olmaksızın kapılarının askeri güç sahibi tüm Kürdistani partilere açık olduğunu söyledi.

Xusrewi, oluşturulan Kürdistan Ulusal Ordusu’nun DAİŞ terör örgütü ile savaşta tecrübe kazanmış savaşçılardan oluştuğu için iyi derecede birikime sahip olduğunu ayrıca ulusal ordunun elinde yine DAİŞ’le savaşta  ele geçirdiği iyi bir askeri ekipman olduğunu söyledi.

یەزدانپەنااا

PAK lideri: yeni orduyla hiçbir ilişiğimiz yok

Kuruluş ilanı yapılan Kürdistan Ulusal Ordusu’nun Komutanı ve mensuplarının neredeyse tümünün PAK’lı olmasına karşın PAK Genel Başkanı Hüseyin Yezdanpena, Kürdistan Ulusal Ordusu ile hiçbir bağlarının olmadığını açıkladı.

Yezdanpena’nın bu açıklaması Rojhelatlı parti ve oluşumlar nezdinde kuşkuyla karşılandı.

 

ئەردەلان خوسرەوى