Skip to main content

Rojava’da 23 Mart’ta sokağa çıkma yasağı: WHO tıbbi destek sözü verdi

Rojava’da 23 Mart’ta sokağa çıkma yasağı: WHO tıbbi destek sözü verdi
Rojava Özerk Yönetimi Meclisi Coronavirüs salgını nedeniyle tüm Rojava’da 23 Mart’tan itibaren sokağa çıkma yasağının uygulanacağını duyurdu. Cizre bölgesi Sağlık Komisyonu ise Dünya Sağlık Örgütü’nün Rojava için tıbbi destek sözü verdiğini belirtti.
posted onMarch 21, 2020
nocomment

Batı Kürdistan (Rojava) Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi, yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgınına karşı aldığı önlemler kapsamında Rojava genelinde 23 Marti saat 06:00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Cizre bölgesi Sağlık Komisyonu ise Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Rojava için tıbbi destek sözü verdiğini belirtti.

Yürütme Meclisi tarafından onaylanan yeni kararnamede yer alan kararlara göre Rojava genelinde 23 Mart 2020 tarihi saat 06:00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Kararnamede şu ifadelere yer verildi:

“Şehir içi ve şehirlerarası tüm ulaşım seferleri 21 Mart 2020 tarihi saat 06:00’dan itibaren durdurulmuştur.

Rojava’daki tüm lokanta, çarşı, park, özel iş yeri, düğün salonları ve taziye çadırlarının açılması yasaklanmıştır.

Alınan bu kararlardan, özel ve kamu hastaneleri, sağlık merkezleri, uluslararası kurum binaları, Kızılhaç, Heyva Sor a Kurd, tüm eczaneler, temizlik komiteleri, temizlik emekçileri, fırın, gıda maddeleri satan işyerleri, gıda maddelerini taşıyan araçlar, çocuk sütü taşıyan araçlar ve yakıt araçları muaf tutulmuştur.

Söz konusu kararlara uymayan şahıs ve iş yerleri hakkında soruşturma başlatılacaktır.”

WHO’dan tıbbi destek sözü

Öte yandan Rojava’da, Coronavirüse karşı kentlerdeki Sağlık Komitesi bünyesinde Kriz Masası kurdu.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Cizre Bölgesi Sağlık Komitesi Eşbaşkanı Dr. Menal Muhammed, Rojava’da Coronavirüse karşı önlemlerin alındığını belirterek, WHO’dan da tıbbı yardım sözü aldıklarını söyledi.

Dr. Menal Muhammed, Rojava’da şu ana kadar herhangi bir vakaya rastlanmadığını hatırlatarak, “Halkın toplanmasına neden olacak toplantı, etkinlikler, spor müsabakaları ve toplu ibadetler yasaklanmış durumda” dedi.

Daha önce Kürdistan Bölgesi ile olan sınır kapısının kapatıldığını anımsatan Muhammed, “Yakın zamanda kapalı mekanlar, kahvehaneler ve restoranlar da kapatılacak” bilgisini paylaştı.

Virüsten korunmanın en etkili yolunun izolasyon olduğunu belirten Dr. Menal Muhammed, “Bireysel temizliğe dikkat edilmesi ve evden çıkılmaması da en doğru tedbirlerin başında geliyor” şeklinde konuştu.

Olası bir vaka durumuna hazırlıklı olduklarını ve bazı merkezleri bu durum için hazır tuttuklarının altını çizen Muhammed, “Bu merkezlerde uzman ekipler hazır bekliyor. Ayrıca Özerk Yönetim de kentlerde temizlik ve dezenfekte kampanyalarına başlamış” dedi.

Dr. Menal Muhammed, WHO ile koordine halinde olduklarını belirterek, “WHO, şüpheli vakaların test edilmesi, olası bir vaka durumunda gerekli tıbbi desteğin sağlanması konusunda destek olma sözü verdi” ifadelerini kullandı.

Şam, Özerk Yönetim sağlık ekiplerine yardım eden doktorlarını cezalandırıyor

Suriye rejiminin kendilerine herhangi bir yardımda bulunmadığını vurgulayan Cizre Bölgesi Sağlık Komitesi Eşbaşkanı, “Sağlık timlerimiz bir seferberlik başlatmış durumda. Suriye hükümeti bize herhangi bir yardımda bulunmuyor. Aksine, Suriye hükümetine bağlı doktorların bu sağlık ekiplerimize yardım ettiğini tespit ederse ceza kesiyor” şeklinde konuştu.