تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

İsrail’den S-400’lere karşı F-35’li dev tatbikat

İsrail’den S-400’lere karşı F-35’li dev tatbikat
İran rejimi ile ABD arasında gerginliğin tırmandığı bir dönemde İsrail ordusu, son yılların en büyük askeri tatbikatını gerçekleştirdi.
posted onJune 19, 2019
noتعليق

İran rejimi ile ABD arasında gerginliğin tırmandığı bir dönemde İsrail ordusu, son yılların en büyük askeri tatbikatını gerçekleştirdi.

Kara, hava ve deniz kuvvetlerine bağlı binlerce askerin katıldığı dört günlük tatbikatta Rus S-300 ve S-400 füze savunma sistemleri gibi gelişmiş teknolojilere sahip düşmanlara karşı savunma ve tahrip imkânları test edildi.

Önceden planlandığı bildirilen tatbikatta ülkenin kuzeyi başta olmak üzere çok yönlü gelebilecek tehditlere odaklanıldığı kaydedildi. Pazar günü başlayıp Çarşamba günü sona eren tatbikatta çok sayıda insansız hava aracının yanı sıra ilk kez ABD'den alınan "görünmez" özellikli F-35 savaş uçakları da kullanıldı.

“Var olanın ötesinde bir teknolojiye karşı yüksek yoğunluklu talim”

"The Times of Israel", tatbikatta Gazze Şeridi, Suriye ve Lübnan'dan ani saldırılara karşı çatışma simülasyonu yapıldığını belirterek, "Rus S-300 ve S-400 füze savunma sistemleri gibi gelişmiş teknolojilere sahip düşman ülkenin yoğun füze saldırısına maruz kalması, otoyolların ve ordu iletişim merkezlerinin hasar görmesi" gibi senaryolara odaklanıldığını bildirdi.

"The Times of Israel"e konuşan üst düzey bir hava kuvvetleri yetkilisi, "alanda şu an var olanın ötesinde bir teknolojiye sahip, zorlu ve düşünebilen bir düşmana karşı yüksek yoğunluklu talim yaptıklarını" belirtti. Yetkili yeni F-35'lerin, öldürücülük ve çok yönlü kullanım alanında daha önce sahip olmadıkları bir katma değer yarattığını da sözlerine ekledi.

İsrail, İran'ın olası bir çatışmada Lübnan Hizbullah’ını devreye sokması ve İsrail'in kuzeyine saldırılar düzenlenmesinden endişe ediyor. Tatbikatın ana hedefinin de Lübnan Hizbullahı olduğu değerlendiriliyor.

Netanyahu: Tahrip gücümüzü sınamaya kalkmayın

Tatbikata katılan Başbakan Benyamin Netanyahu yaptığı açıklamada, "ordunun karşılık verme gücü ve hazırlığı ile komutan ve askerlerin muharebe ruhundan ve özellikle de tahrip gücünden çok etkilendiğini" dile getirerek "Düşmanlarımıza sesleniyorum: Ordumuz çok büyük bir tahrip gücüne sahip. Bizi sınamaya kalkmayın" mesajı verdi.