Skip to main content

ABD, Şam’ın elindeki petrol alanlarını almak için Rojava’ya yeni güç takviye etti

ABD, Şam’ın elindeki petrol alanlarını almak için Rojava’ya yeni güç takviye etti
ABD’nin Suriye rejiminin kontrolündeki petrol alanlarını ele geçirmek için Rojava’ya yeni askeri güç takviyesinde bulunduğu iddia edildi.
posted onMay 17, 2020
nocomment

Batı Kürdistan’da (Rojava) hem Kürt ulusal birliğinin sağlanmasına yönelik çabaların arttığı hem de Suriye rejimi ve Rusya’nın Rojava’daki sınır kapılarıyla ilgili temelsiz iddialarda bulunduğu bir süreçte ABD’nin Suriye rejiminin kontrolündeki petrol alanlarını ele geçirmek için Rojava’ya yeni askeri güç takviyesinde bulunduğu iddia edildi.

Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), ABD’nin başını çektiği DAİŞ’e karşı Uluslararası Koalisyon’un Rojava’daki askeri faaliyetleri ve DAİŞ’in terör eylemleri üzerine yayınladığı raporda, ABD ordusunun Kürt güçlerinin denetiminde bulunan Suriye’nin doğusundaki petrol kuyularının yoğun olarak bulunduğu Dêrezor bölgesine üs kurduğunu bildirdi.

SOHR raporunda, ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla ABD birliklerinin bölgedeki petrolü ele geçirerek, Suriye rejimi tarafından kullanılmasını engellemeye çalıştığı iddia edildi.

Raporda ABD’nin bu amaçla El-Cerata bölgesine takviye olarak 300 asker göndererek petrol sahasını genişletmeye çalıştığı iddiası yer aldı.

SOHR raporunda, ABD’nin Suriye, Irak ve Ürdün üçgeninde sayısız askeri üs kurduğu da savunuldu.