Skip to main content

Kerkük’te intihar saldırısı

Kerkük’te intihar saldırısı
Kerkük’te Irak İstihbarat Müdürlüğü binasına karşı çifte intihar saldırısı düzenlenmek istendi. Canlı bombalardan biri kendini patlatmadan etkisiz hale getirilirken ikinci canlı bombacı kendini patlatmayı başardı.
posted onApril 28, 2020
nocomment

Güney Kürdistan’ın (Başûr) Kerkük kentinde Irak İstihbarat Müdürlüğü binasına karşı çifte intihar saldırısı düzenlenmek istendi.

Canlı bombalardan biri kendini patlatmadan etkisiz hale getirilirken ikinci canlı bombacı kendini patlatmayı başardı.

Saldırı sonucunda herhangi bir can kaybı yaşanmazken 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

El-Kadisiye semtinde bulunan İstihbarat Müdürlüğü binasına yönelik saldırılar sonucunda herhangi bir can kaybı yaşanmazken 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıkları, İstihbarat Müdürlüğü binasına girmeye çalışan 2 canlı bombadan birinin kendini patlatmadan etkisiz hale getirildiğini ancak ikinci canlı bombanın binanın girişinde kendisini patlattığını aktardı.

İlk belirlemelere göre patlama sonucu biri Irak ordusu mensubu subay olmak üzere 3 Iraklı güvenlik mensubu yaralandı.

Iraklı güvenlik birimleri, ilk canlı bombanın hedefine ulaşmadan etkisiz hale getirilmesi ve ikinci canlı bombanın ise binaya girmeden kendini patlatmasının olası bir faciayı önlediğini belirtti.

Kürdistan topraklarının petrol rezervi en yüksek kenti olan Kerkük, Başûr’daki Kürdistan Bölge Yönetimi ile merkezi Irak hükümetleri arasındaki en büyük sorunlardan biri olan, ‘tartışmalı bölgeler’ diye tabir edilen Kürdistan Bölge Yönetimi idaresi dışındaki Kürdistan topraklarında yer alıyor.

Saddam liderliğindeki Baas rejiminin yıkılması ardından yazılan yeni Irak anayasasının 140’ıncı maddesi, ‘tartışmalı bölgeler’de referandum ile bu topraklardaki halkın bağlanmak istediği yönetimi seçmesi şartı olmasına rağmen İran rejimi etkisinde kalan Irak merkezi hükümetleri 15 yıldır bu maddeyi uygulamaya yanaşmıyor.

DAİŞ terör örgütü ise son aylarda başta Kerkük olmak üzere 140’ıncı madde kapsamında yer alan kentlerde saldırılarını artırıyor.