Skip to main content

Türk devletinin Rojava’da kimyasal kullandığı belgelendi

Türk devletinin Rojava’da kimyasal kullandığı belgelendi
İsviçre merkezli Wessling Araştırma Enstitüsü, Türk devletinin Rojava'ya yönelik işgal harekatında kimyasal silah kullandığını belgeledi. yasaklı beyaz fosfor kullanıldığını belgeledi. Wessling, bir HSD savaşçısından alınan yanık parçasında yüksek miktarda fosfor bulunduğunu açıkladı.
posted onFebruary 1, 2020
nocomment

Türk devletinin güdümündeki cihatçı çetelerle Batı Kürdistan’ın (Rojava) Serêkaniyê ve Grê Spi bölgelerine yönelik gerçekleştirdiği işgal harekatında yasaklı kimyasal silahlar kullandığı belgelendi.

Rojava Savunma İnisiyatifi tarafından İsviçre merkezli Wessling Araştırma Enstitüsü’nde yaptırılan laboratuvar incelemesi sonucunda Türk devletinin işgal harekatı sürecinde yasaklı beyaz fosfor kullandığı belgelendi.

Wessling Araştırma Enstitüsü, yaralı bir Demokratik Suriye Güçleri (HSD) savaşçısından alınan parçanın laboratuvar incelenmesi sonucu 4 sayfalık bir rapor hazırladı.

İnceleme sonucunda hazırlanan raporda Türk ordusunun, Rojava’da yürüttüğü işgal harekatında kimyasal silah (örneğin fosforlu reaktifler) kullanıp kullanmadığı imcelemesi amacıyla, kimyasal reaktiflere maruz kalan yaralı bir savaşçıdan alınan numunenin fosfor içeriği acısından analiz edildiği belirtilerek, “Analizi yapılan örnekte, normal bir insanda bulunması gereken fosfordan daha yüksek miktarda fosfor ortaya çıkmıştır. Örnekte, bulunan önemli ölçüde yüksek miktardaki fosforun yanı sıra yaralanma tipi (kimyasal yanıklar) beyaz fosfor kullanıldığını gösterir” denildi.

Dr. Mansouran: Türk devleti kimyasal madde içeren bombalar kullandı

Konuyu yakından takip eden ve işgal harekatı sürecinde Rojava’ya giderek fosfordan etkilenen savaşçı ve sivilleri inceleyip tedavi çalışmalarına katılan İran asıllı İsveçli Doktor Abbas Mansouran, ANF’ye yaptığı açıklamada, yapılan araştırmalar sonucunda Türk devletinin harekat döneminde beyaz fosfor ve kimyasal madde içeren bombalar kullandığını söyledi.

Türk devletinin kullandığı yasaklı silahlardan kaynaklı çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini ve yüzlercesinin ağır bir şekilde yaralandığını dile getiren Doktor Mansouran, “Yaralılardan aldığımız bazı numuneleri Avrupa’daki yetkili laboratuvarlarda inceletmeyi başardık. İsviçre merkezli laboratuvar raporu, semptomlar ve kimyasal bombalar arasında korelasyon olduğunu doğruladı. Türk devleti ne kadar bu durumu reddetse de artık bu noktada uluslararası topluma sunabileceğimiz ikna edici delillerimiz var” dedi.

Dr. Mansouran, hem Türk devletinin yasaklı beyaz fosfor kullanımını belgeleyen laboratuvar raporlarını hem de bölgede araştırma yapan Rojava Savunma İnisiyatifi tarafından hazırlanan raporun, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) ve Birleşmiş Milletler’in (BM) yetkili kuruluşlarına verdiklerini söyledi.

"Failler Yargılanmalı"

Türk devletinin yasaklı silahları özellikle Serêkaniyê ve Grê Spi’de kullandığını belirten Dr. Mansouran, uluslararası toplumun buna karşı sessiz kalmaması gerektiğini vurguladı. Beyaz fosfor ve diğer kimyasal içerikli bombaların sivillere karşı kullanılmasının uluslararası hukuk ve yasaları ciddi ihlali anlamına geldiğinin altınız çizen Dr. Mansouran, “Başta BM, Uluslararası Adalet Divanı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi olmak üzere bütün yetkili kurum ve kuruluşlar bu noktada harekete geçmeli. Failler uluslararası mahkemelerde yargılanmalı” dedi.

Türk devleti reddetmişti

Rojava’da kimyasal silah kullanılmasıyla ilgili Türk Savunma Bakanı Hulisi Akar, bahsi geçen kimyasal madde içerikli bombaların Türk ordusunun envanterinde olmadığını savunarak suçlamaları reddetmişti.