Skip to main content

Beyaz Baretlilerin kurucusu eski MI6 ajanı İstanbul’da ölü bulundu

Beyaz Baretlilerin kurucusu eski MI6 ajanı İstanbul’da ölü bulundu
İngiliz askeri istihbaratı eski subayı ve El-Kaide bağlantılı Beyaz Baretliler örgütünün kurucusu James Le Mesurier’in, İstanbul Beyoğlu'nda ölü bulunduğu bildirildi. Yüzündeki kesik izleri ile el ve ayaklarındaki kırıklar,  Mesurier'in işkence edildikten sonra öldürülmüş olabileceği iddiasını güçlendiriyor.
posted onNovember 11, 2019
nocomment

İngiliz askeri istihbarat teşkilatı (MI6) eski subayı ve El-Kaide bağlantılı Beyaz Baretliler örgütünün kurucusu James Le Mesurier’in, İstanbul Beyoğlu'nda ölü bulunduğu bildirildi. Yüzündeki kesik izleri ile el ve ayaklarındaki kırıklar,  Mesurier'in işkence edildikten sonra öldürülmüş olabileceği iddiasını güçlendiriyor.

İstanbul Beyoğlu merkez ilçesi Kemankeş Mahallesi’ndeki İngiliz Konsolosluğu'na yakın bir noktada üç katlı binanın bahçesinde ceset gören insanların durumu polise ihbar etmesi üzerine Le Mesurier’in öldüğünün ortaya çıktığı belirtildi.

Evinin yakınında ölü bulunan Mesurier'in evinin balkonundan düşmüş olabileceği iddiaları dillendirilse de, görgü tanıkları bunun mümkün olmadığını belirtti.

Olayı araştırmakla görevli Türk polis birimlerinin, düşmeye bağlı ölüm şüphesi üzerinde durduğu belirtilirken, bu durum eski MI6 ajanı James Le Mesurier’in ölümünün ardındaki gerçek sebebin üstünün örtülmesi olarak değerlendirilmesine sebep oldu.

El-Kaide ile bağlantılı olduğu iddia edilen Suriye'deki Beyaz Baretliler'in kurucu ortaklarından olduğu söylenen James Gustaf Edward Le Mesurier hakkında bir kaç gün önce Rusya açıklama yapmıştı. Mesurier'in bu şüpheli ölümü, gözleri Rusya'nın üzerine çevirdi.

Rusya'dan Beyaz Baretliler açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova tarafından yapılan bir açıklamada James Le Mesurier'in Kosova'da terörist örgütlerle bağlantılı olduğu ileri sürülerek şu ifadeler kullanılmıştı:

Beyaz Baretliler'in kurucu ortaklarından, İngiltere MI6 istihbaratının eski ajanı olan James Le Mesurier, Balkanlar ve Orta Doğu dahil tüm dünyada bilinmektedir. Kosova'daki görevi esnasında terörist örgütlerle bağlantıları bildirilmişti.

Beyaz Baretliler provokasyonlar gerçekleştirir, çoğu tehlikeli terörist gruplara yardım eder ve Suriye hükümetinin diğer ülkelerce desteklenen terörle mücadele çabalarına direnir. Bir dizi acımasız sahte kimyasal saldırı planladılar ve yürüttüler.

İngiltere Kraliçesi tarafından şövalyelik unvanı verilmişti

Le Mesurier’e ‘Suriye’deki sivil savunma hizmetleri ve Suriyeli sivillerin korunmasına yaptığı katkılar nedeniyle’ 2016 yılında İngiltere Kraliçesi tarafından şövalyelik unvanı verilmişti.

Beyaz Baretliler, Suriye’de muhaliflerin ve Türk devletinin kontrolündeki alanlarda sivil savunma faaliyeti gösterdiğini savunuyor. Ancak grup Rusya, İran ve Suriye tarafından dezenformasyonla suçlanıyor.