Skip to main content

Trump, Rojava’da askeri operasyonlar için onay verdi

Trump, Rojava’da askeri operasyonlar için onay verdi
ABD Başkanı Donald Trump’ın Kürt ve ABD güçlerinin denetiminde bulunan Rojava’daki petrol sahalarının güvenliğini sağlamak amacıyla ABD güçlerinin operasyonlar gerçekleştirmesine olanak veren planı onayladığı açıklandı.
posted onNovember 6, 2019
nocomment

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kürt ve ABD güçlerinin denetiminde bulunan Batı Kürdistan’daki (Rojava) petrol sahalarının güvenliğini sağlamak amacıyla ABD güçlerinin operasyonlar gerçekleştirmesine olanak veren planı onayladığı açıklandı.

AP ajansının, ABD’li yetkililere dayandırdığı habere göre Trump, Rojava’dakii petrol sahalarını güvence altına almak için bölgede genişletilmiş askeri operasyonlara onay verdi.

Onay, Trump’ın savunma yetkilileriyle cuma günü yaptığı toplantının ardından geldi.

Yeni plana göre ABD askerleri, Kürt Halk Savunma Birlikleri’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin (HSD) kontrolündeki Dêrezor ile Haseke arasında yaklaşık 150 kilometrelik bir alanda HSD ile birlikte güvenliği sağlayacak.

Askerlerin baskısı sonucu gelen onay, askerler için bir zafer

Trump'ın bu kararının askeri yetkililerin Suriye'de kalma konusundaki baskılarının bir zaferi olduğu belirtiliyor.

Rojava’da kalacak asker sayısına ilişkin Pentagon'dan henüz bir açıklama gelmedi ancak El Tanf'taki 200 askerle birlikte bu sayının 800 civarında olabileceği belirtiliyor.

Tim Kaine: Trump Kürt müttefiklerimize ihanet etti

AP’ye konuşan Demokrat Senatör Tim Kaine, yeni plan için, “Doğu Suriye’deki petrol sahaları için askerlerimizin hayatlarını riske atmak sadece düşüncesizlik değil aynı zamanda yasal olarak da yetki alınmadı. Başkan Trump, DAİŞ’siz bir geleceği güvence altına almak adına Amerikan askerleriyle birlikte savaşan Kürt müttefiklerimize ihanet etti, bunun yerine birliklerimizi petrol sahalarını korumak için kaydırdı” ifadelerini kullandı.