Skip to main content

AB: İşgal edilen Rojava topraklarında ‘güvenli bölge’ planına destek yok

AB: İşgal edilen Rojava topraklarında ‘güvenli bölge’ planına destek yok
AB Komisyonu'nun insani yardımlardan sorumlu temsilcisi Michael Koehler,, Türk devletinin işgal ettiği Rojava topraklarında oluşturmak istediği güvenli bölgeye AB'nin mali yardım yapmasının söz konusu olamayacağını açıkladı. Koehler zaten bunun hukuki dayanağının olmadığını söyledi.
posted onNovember 6, 2019
nocomment

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun insani yardımlardan sorumlu temsilcisi Michael Koehler, Türk devletinin işgal ettiği Batı Kürdistan (Rojava) topraklarında oluşturmak istediği ‘güvenli bölge’ planına AB'nin mali yardım yapmasının söz konusu olamayacağını açıkladı. Koehler zaten bunun hukuki dayanağının olmadığını söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler, Adalet ve Kalkınma Komiteleri, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların durumunu görüşmek üzere ortak bir toplantı düzenledi.

Toplantıda AB Komisyonu adına konuşan Maciej Popowski, AB'nin, Türk devletinin Rojava’da işgal ettiği topraklarda ‘güvenli bölge’ planı adı altında oluşturmak istediği yerleşim birimleri kurmak istediği bölgeye insani yardım yapmasının söz konusu olmadığını söyledi.

AB işgal harekatından dolayı Türk devletini kınamıştı

Popowski, “AB, Türkiye'nin Suriye'de oluşturmak istediği yerleşim birimlerine yardım yapamaz. Suriyeli göçmenlerin ülkelerine geri dönüşü gönüllülük esasına dayanmalı” dedi.

Türk devletinin cihatçı çetelerle birlikte Rojava’ya yönelik gerçekleştirdiği işgal harekatının ve Doğu Akdeniz'de Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kara sularında sürdürdüğü doğal gaz arama faaliyetlerinin Ankara ile Brüksel arasındaki ilişkilerin gerilmesine yol açtığını belirten Popowski, AB'nin işgal harekatıyla ilgili Türk devletini kınadığını hatırlattı.

Erdoğan yalan söylüyor

Popowski, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bazı AB liderlerine yönelik sert açıklamalarının da ilişkilerin gerginleşmesini artırdığını söyledi. AB temsilcisi, AB’nin Türk devletine Suriyeli göçmenlerle ilgili söz verdiği mali yardımların yaklaşık tamamını ödediğini hatırlattı.

Erdoğan, AB’nin Suriyeli sığınmacılar için söz verdiği 6 milyar euroluk mali katkının sadaece 3,5 milyar eurosunu aktardığını iddia etmişti. AB yetkilileri ise Erdoğan’ın iddiasını yalanlayarak, Ankara’ya 6 milyar euronun çok büyük bir bölümünün aktarıldığını, kalan küçük bir meblağın da belirlenen tarihte aktarılacağını açıklamıştı.

İşgal ettiği topraklar için Ankara’ya mali yardımın hukuki dayanağı yok

AB Komisyonu'nun insani yardımlardan sorumlu temsilcisi Michael Koehler, AB'nin Türk devletinin Rojava’da işgal ettiği alanlarda oluşturmak istediği ‘güvenli bölge’ için mali yardım yapmasının hukuki olarak da mümkün olmadığını söyledi.

Toplantıda söz alan Avrupalı parlamenterlerin önemli bir kısmı Türk devletinin cihatçı haydut çetelerle Rojava’ya karşı gerçekleştirdiği işgal harekatını kınayan ve Erdoğan'ın Suriye politikasını eleştiren konuşmalar yaptı.

Türk devleti mali yardımı amacına uygun kullanmadı

Tartışmada söz alan parlamenterlerin bir bölümü, Suriyeli sığınmacılar konusunda, Türk devletini AB'ye şantaj yapmakla ve Suriyeli sığınmacılar için AB'nin yaptığı mali yardımları amacına uygun olarak kullanmamakla suçladı.