Skip to main content

Mazlum Kobani’den Mesud Barzani’ye çağrı: Tarihi kararlar almamız gerekiyor

Mazlum Kobani’den Mesud Barzani’ye çağrı: Tarihi kararlar almamız gerekiyor
HSD Genel Komutanı General Mazlum Kobani, bu süreçte “Kürt halkının kaderi ile ilgili tek başımıza karar almak istemiyoruz, tüm siyasi hareketlerin bu konuda bize destek vermesini bekliyoruz” diyerek PDK Genel Başkanı Mesud Barzani’den bu konuda destek istedi.
posted onNovember 6, 2019
nocomment

Demokratik Suriye Güçleri (HSD) Genel Komutanı General Mazlum Kobani, bu süreçte “Kürt halkının kaderi ile ilgili tek başımıza karar almak istemiyoruz, tüm siyasi hareketlerin  bu konuda bize destek vermesini bekliyoruz” diyerek Kürdistan Demokrat Parti (PDK) Genel Başkanı ve Güney Kürdistan Bölge Yönetimi eski Başkanı Mesud Barzani’den bu konuda destek istedi.

Rûdaw’a demeç veren General Mazlum, Batı Kürdistan’ın (Rojava) “tarihi bir süreçten geçtiğini ve bölgede yeni dengeler oluştuğunu” dile getirdi.

Mazlum Abdi, “ABD, Rusya, Suriye hükümeti ile ilişki halindeyiz. Türk devleti ve onlarla hareket eden cihadist gruplar gibi Kürtleri katletmek ve yerinden etmek isteyen güçler de var, Kürtlerle dost olan, Rojava’da devrim kazanımlarının korunmasını ve Kürtlerin haklarına kavuşmasını isteyen güçler de var” dedi.

“Tarihi kararlar almamız gerekiyor”

General Mazlum sözlerine şunları ekledi:

“Bu tarihi süreçte bizim de halkımızın kaderi hakkında tarihi kararlar almamız gerekiyor. HSD olarak tüm siyasi hareketlerin de bize destek vermesini bekliyoruz. Bu kararları birlikte alalım. Halkımızın çıkarına olan kararları tek başımıza almak istemiyoruz. Rojava’daki tüm Kürt siyasi hareketlerinin de bizimle hareket etmesini istiyoruz. Bunun için çağrımız oldu. Bu süreçte tüm taraflarla görüştük, tüm parti temsilcileri ile konuştuk. Doğrusu tüm tarafların yaklaşımı olumluydu, çağrımıza olumlu yanıt verdiler. Bu konuda üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirttiler. Bu adımın devam etmesini, Kürtlerin tek bir söyleme, ortak tavra ve bir karara sahip olması için önümüzdeki dönemde herkesin elini taşın altına koymasını, kendi cephesinden fedakarlık yapmasını bekliyoruz.”

Mesud Barzani’ye çağrı: Erbil’e önemli bir rol düşüyor

Bu konuda Kürdistan Bölgesi yönetimine önemli bir rol düştüğünü vurgulayan HSD Genel Komutanı Mazlum Kobani, “Birçok Kürt tarafın onları dinlediğini, onlarla hareket ettiğini biliyoruz. Kürdistan Bölgesi yönetimine ve özellikle de Başkan (Mesud) Barzani’ye çağrımız bu konuda olumlu bir rol oynamalarıdır, Kürt hareketinin bir bütünen bu direniş etrafında birlik olması için yürüttüğümüz çalışmada rol almalarıdır. Birlikte bu süreci başarılı bir şekilde Kürt halkının çıkarlarına göre sonuçlandıralım” ifadelerini kullandı.