Skip to main content

Hollanda: İstemeden 74 sivil öldürdük, özgünüz

Hollanda: İstemeden 74 sivil öldürdük, özgünüz
Hollanda hükümeti, 3 Haziran 2015'te Hollanda'nın DAİŞ'e karşı yaptığı mücadelede, F16 uçağıyla yapılan hava operasyonlarında Havice ilçesinde 70, Musul’daki bir operasyonda da 4 sivilin yaşamını yitirdiğini doğruladı.
posted onNovember 5, 2019
nocomment

Hollanda hükümeti, Irak'ta DAİŞ’e karşı mücadelede koalisyon güçleri içinde yer aldığı 2015 yılında gerçekleştirilen hava ve kara operasyonlarında, 74 sivilin hayatını kaybettiğini kabul etti.

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld yaptığı yazılı açıklamada, Hollanda'nın DAİŞ'e karşı yaptığı mücadelede F16 uçağıyla yapılan hava operasyonlarında, 3 Haziran 2015'te Kerkük'ün 55 kilometre güneybatısındaki Havice ilçesinde en az 70 sivilin yaşamını yitirdiğinin doğru olduğunu belirtti.

Bijleveld, Hollanda'nın ayrıca 21 Eylül 2015'te Musul'da DAİŞ'e ait olduğu zannedilen bir eve yaptığı operasyonda ise 4 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

“Eksik ve yanlış bilgi edindik”

Sivillerin hayatını kaybetmesi nedeniyle "çok üzgün" olduklarını kaydeden Bijleveld, operasyonun yapıldığı yerlerle ilgili eksik ve yanlış bilgi edindiklerini fakat operasyonun kendisinin yanlış olmadığını savundu.

Bijleveld, savaş ortamında sivil kayıp riskinin tamamen ortadan kaldırılmasının imkansız olduğunu ifade etti.

F16 pilotları gibi bireysel şahısların, sadece şahsen bir ceza gerektiren suç işlediklerinde ceza kanunları uyarınca sorumlu olduklarını vurgulayan Bijleveld, Savunma Bakanlığınca yapılan araştırmada, yasa dışı güç kullanılmadığı sonucuna varıldığını belirtti.

“Bir önceki Savunma Bakanı Temsilciler Meclisi’ni yanlış bilgilendirdi”

Bijleveld, operasyonda sivillerin hayatını kaybetmesinin 2015'te Savunma Bakanlığınca bilindiğine işaret ederek, Temsilciler Meclisi’nin bir önceki Savunma Bakanı Jeanine Hennis tarafından bu konuda yanlış bilgilendirildiği bilgisini de paylaştı.

Kamu yayın kuruluşu NOS ve NRC gazetesinin yaptığı araştırmayla ilgili 18 Ekim'de yayımlanan haberde, 3 Haziran 2015'te Hollanda'nın DAİŞ'e karşı yaptığı mücadelede, F16 uçağıyla yapılan hava operasyonlarında Havice ilçesinde 70 sivilin yaşamını yitirdiği iddia edilmişti.