Skip to main content

General Mazlum: Koalisyon ile yeniden çalışmaya başladık

General Mazlum: Koalisyon ile yeniden çalışmaya başladık
HSD Genel Komutanı Mazlum Kobani ABD’nin başını çektiği DAİŞ'e karşı Uluslararası Koalisyon ile yeniden çalışmaya başladıklarını söyledi. Mazlum Kobani, ABD'nin bölgedeki varlığının önemli olduğunu ifade etti.
posted onOctober 20, 2019
nocomment

Türk ordusunun cihatçı çetelerle Batı Kürdistan’a (Rojava) yönelik işgal harekatına başlaması ardından geçtiğimiz Perşembe akşamı Türk devleti ile ABD tarafından ilan edilen 5 günlük ateşkesin üçüncü gününde Demokratik Suriye Güçleri’nden (HSD) önemli bir açıklama geldi.

HSD Genel Komutanı General Mazlum Kobani AFP’ye verdiği demecinde, başını ABD’nin çektiği DAİŞ’e karşı Uluslararası Koalisyon ile yeniden çalışmaya başladıklarını açıkladı.

ABD’nin bölgedeki varlığının önemli olduğunu vurgulayan General Kobani, “Dêrezor’daki DAİŞ hücrelerine karşı askeri operasyonlara yeniden başladık. Güçlerimiz Dêrezor’da koalisyon güçleriyle çalışıyor." dedi.

Türkiye sınırı yakınlarında konuşlu ABD askerleri bu bölgeden çekilmiş ancak Suriye’yi terk etmemişti.

General Mazlum Kobani, "Suriye'de ABD için bir rol olmasını, sadece Rusya ve diğerlerinin tekelinde olmamasını istiyoruz. Amerikan güçlerinin Suriye'de dengeyi muhafaza etmesi bizim çıkarımıza." şeklinde konuştu.

“Türk devleti ateşkese uymuyor”

HSD Genel Komutanı Mazlum Kobani, ateşkes olmasına rağmen ABD’den yeterli baskı gelmediği için Türk devletinin anlaşmaya uymadığını ve saldırılarına devam ettiğini ifade ederek, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’e, Türk devletinin anlaşmaya uymasını sağlaması çağrısında bulundu.

Aldar Xelil: Kuşatma kalkarsa çekileceğiz

Öte yandan Rojava Özerk Yönetimi’ndeki Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yürütme Kurulu Üyesi Aldar Xelil, Türk devleti ile ABD arasında varılan ateşkes anlaşmasına uygun olarak sınırdaki bir bölgeden çekileceklerini açıkladı. Xelil, çekilme işleminin, Türk devletinin kuşatma altına aldığı Serêkaniyê kentinden HSD güçlerinin kalan savaşçıları ve sivillerin tahliyesine izin vermesinden sonra yapılacağını belirtti.

TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Redur Xelil dün yaptığı açıklamada, Serêkaniyê’den tahliyenin, gecikme olmaması durumunda ertesi gün için planlandığını söyledi.

Xelil, gerçekleşmesi halinde tahliyenin ardından, HSD güçlerinin Serêkaniyê ve Grê Sipî arasındaki 120 kilometrelik alandan sınırın 30 kilometre gerisine çekileceğini belirtti.

Rêdur Xelil, çekilme sürecini Amerikalılarla koordine ettiklerini vurgulayarak, Cumartesi günü Serêkaniyê’den kısmi bir çekilmenin olduğunu da sözlerine ekledi.