Skip to main content

Erdoğan ile Putin İdlib’te anlaştı

Erdoğan ile Putin İdlib’te anlaştı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İdlib'de teröristlerin ortadan kaldırılması ve yapılması gerekenler konusunda Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ile anlaşma sağladıklarını söyledi.
posted onAugust 27, 2019
nocomment

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İdlib'de teröristlerin ortadan kaldırılması ve yapılması gerekenler konusunda Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ile anlaşma sağladıklarını söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya geldi.

Erdoğan ile Putin, Jukovskiy Uluslararası Havaalanı'ndaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

"Rusya ve Türkiye ilişkileri dostluk, karşılıklı saygı ve çıkarlar üzerinde gelişmektedir" diyen Rusya Devlet Başkanı Putin, "Rusya ve Türkiye, Suriye krizinin çözümünde en verimli süreç olan Astana formatındaki çalışmalarını verimli bir şekilde sürdürmektedir" dedi.

Putin, "Türkiye Cumhurbaşkanı ile İdlib'de teröristlerin ortadan kaldırılması ve yapılması gerekenler için anlaşma sağladık" ifadelerini kullandı.

“Güvenli bölge, Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından olumlu bir adım !”

ABD ile Türkiye arasındaki planlanan ‘güvenli bölge’ye ilişkin konuşan Putin, Türkiye’nin hassasiyetlerini anladıklarını, Erdoğan ile bu konuyu detaylı bir şekilde konuştuklarını ifade ederek, “Türkiye Cumhuriyeti'nin güney sınırlarında güvenli bölge oluşturması Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlaması açısından olumlu bir adım” diye belirtti.

Erdoğan Suriye rejimine yüklendi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, "İdlib'de rejim saldırılarında mayıstan beri 500'ü aşkın masum insan hayatını kaybetti, bin 200'ün üzerinde sivil yaralandı" dedi.

Erdoğan, "(İdlib'de) Rejimin terörizmle mücadele bahanesiyle sivillere karadan ve havadan ölüm yağdırması kabul edilemez. Soçi Mutabakatı ile üzerimize düşen sorumlulukları ancak rejimin saldırılarına son verilmesiyle yerine getirebiliriz" diye konuştu.

‘Güvenli bölge’yle çalışmalarıyla ilgili de konuşan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “O konuyu da görüşme fırsatımız oldu. Amerika ile de bu konuları görüşüyoruz. Bize verdikleri sözleri bir an önce yerine getirmelerini istiyoruz. Münbiç'teki terör örgütünün, Kobani ve doğuya doğru bölgeyi terk etmesini, güvenli bölge sözünün yerine getirilmesini istiyoruz. Bu konuda kararlılığımız tamdır. Bu tacizler devam ettiği sürece bizim eli kolu bağlı durmamız mümkün değil. Şu anda sınırlardaki hazırlıklarımızın hepsi bunun içindir.”