Skip to main content

Koalisyon uçakları İran destekli Husilere ait drone tesislerini vurdu

Koalisyon uçakları İran destekli Husilere ait drone tesislerini vurdu
posted onApril 21, 2019
nocomment

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon uçaklarının, Cumartesi sabahı Yemen’in başkenti Sanaa’da bulunan İran destekli Husi militan grubunun drone tesislerini hedef aldığı bildirildi.

Koalisyon sözcüsü Albay Turki Al-Maliki, saat 12: 40’da Suudi koalisyonunun İran destekli Husi dron depolarını imha etmek için askeri operasyon gerçekleştirdiğini söyledi.

Hedeflenen bölge, 2014 yılında şii Husi milisleri tarafından ele geçirilen cumhurbaşkanlığı sarayı çevresindeki eski bir Cumhuriyet Muhafız kampındaydı.

El Maliki, operasyonun uluslararası insan hukukuna uygun olduğunu açıkladı.

Şii Husi milisleri, yerleşim bölgelerinin ve sivil tesislerin yakınındaki askeri kampları, balistik füzelerin ve dron imalatları için askeri bölgeler olarak kullanıyor.

Koalisyon sözcüsü, bu stratejinin sivilleri insan kalkanı olarak kullanma girişimi olduğunu ve uluslararası hukukun açık ve net bir şekilde ihlal edildiğini belirtti.

El Maliki, operasyonun, İran destekli Husi militanların askeri yeteneklerini imha etmek amacıyla 19 Ocak, 31 Ocak, 9 Şubat, 23 Mart ve 10 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen askeri operasyonların bir uzantısı olduğunu söyledi.

Mart ayının başlarında, Suudi Arabistan Kraliyet Hava Savunma Kuvvetleri, ülkeye doğru uçan bir Husi uçağını düşürdü.