Skip to main content

"Türkiye-İran ve Katar şer üçlüsü ortaya çıktı"

"Türkiye-İran ve Katar şer üçlüsü ortaya çıktı"
posted onApril 14, 2019
nocomment

Suudi Arabistan merkezli Okaz gazetesi, ABD’nin İran Devrim Muhafızları’nı terör listesine almasının İran-Türkiye-Katar şer üçlüsünü ortaya çıkardığı yorumunda bulundu.

Türkiye ve Katar, İran’a sempati duyuyor başlığıyla yayınlanan haberde, Türkiye ve Katar’ın Ortadoğu’da İran’ın müttefiki olduğu, bölgedeki birçok soruna karşı birlikte hareket ettiği kaydedildi.

ABD’nin İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu terör listesine almasına rağmen bu tutumun değişmediğinin belirtildiği haberde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Katarlı mevkidaşı Muhammed Bin Abdurrahman Al-Sani ile yaptığı basın toplantısında, ABD’nin Devrim Muhafızları kararının anlaşılır bir durum olmadığını ve çelişkili olduğunu ifade edip, "Bu tür kararlar, bölgemizde istikrarsızlığa yol açar” açıklamasına yer verildi.

Katar Dışişleri Bakanı Al-Sani’nin açıklamalarına da yer verilen haberde, Al-Sani’nin, "İran’ın bölgesel bir konumu var. Tek taraflı bu karara katılmıyoruz. Biz Katar olarak bölgede coğrafi anlamda İran'a yakın bir ülkeyiz. Barış ve istikrarın bölgede hakim olmasını istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde Tunus’ta gerçekleştirilen Arap Birliği Zirvesinde Genel Sekreter Ahmed Ebu’l Gayt’ın İran’ı eleştiren konuşmasından ötürü Katar Emiri’nin Temem Bin Hamed’in zirveyi terk ettiğinin ifade edildiği haberde, Katar ve Türkiye’nin her zaman İran’ı savunarak Araplara düşmanlık ettiği ifadelerine yer verildi.