Skip to main content

Afganistan: İran Taliban’ın sözcülüğüne soyundu

Afganistan: İran Taliban’ın sözcülüğüne soyundu
Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcü Yardımcısı Şah Hüseyin Murtezevi,”İranlı yetkililer Taliban'ın sözcülüğünü yapıyor” dedi.
posted onJanuary 11, 2019
nocomment

 

 Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcü Yardımcısı Şah Hüseyin Murtezevi,”İranlı yetkililer Taliban'ın sözcülüğünü yapıyor” dedi.

 

Şah Hüseyin Murtezevi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, İran'ın Taliban'la resmi temaslarıyla ilgili, “İran Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, bu günlerde Taliban sözcülerinin rolünü oynuyor” ifadesini kullandı.

 

İran'ın Afganistan'da demokrasinin hakim olmasından ve sivil özgürlüklerin garanti altına alınmasından endişeli olduğunu ve bu yüzden Taliban düşüncesini savunduğunu söyleyen Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcü Yardımcısı Murtezevi; “İran'da şu anda 350 yazar ve gazeteci tutuklu durumda ve medya özgürlüğü yok. Seçimlere katılabilmek için (İran Anayasayı Koruyucular Konseyi Başkanı Ayetullah Ahmed) Cenneti'nin onayından geçmek gerekiyor. Dini ve etnik azınlıklar şiddetli baskı altında. İran hükümeti, Afganistan'daki özgürlüklerin bu ülkeye örnek olmasından endişe duyuyor. İran, bu yüzden Afganistan'da Taliban'ın düşüncelerini savunuyor” şeklinde konuştu.

 

İran'ın kendi ülkesindeki sorunlarıyla ilgilenmesi gerektiğini ifade eden Murtezevi, İran'da ev hapsinde tutulan muhalif liderlere işaret ederek, "Taliban yerine Mir Hüseyin Musevi ve (Mehdi) Kerrubi gibi siyasi muhaliflerin seslerine kulak vermek daha iyi olmaz mı?" dedi.

 

avatoday

 

Taliban heyeti, aralık ayı sonunda Tahran'ı ziyaret ederek, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi'yle bir araya gelmişti. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, görüşmelerin Afganistan hükümetinin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini açıklamıştı.

 

Uzmanlar, Tahran rejiminin, İmam Humeyni Yardım Komitesi ve İran Kızılay’ı gibi kuruluşlarını Afganistan halkına yaptıkları yardımlar vasıtasıyla Afganistan’daki nüfuzunu artırmıştı. Ayrıca Afganistanlı Şii Hazaralar üzerinde etkin olmaya başlamıştır. İran’ın Suriye iç savaşına binlerce Afganlı milisi Şam rejiminin yanında Suriye iç savaşına gönderdiği belirtiliyor. AvaToday daha önce yayınladığı raporlarda Taliban üyelerinin İran’dan aylık 600 dolar aldıklarını yazmıştı.

 

Afganistan eski Başbakanı Gulbuddin Hikmetyar’da Şark Al Awsat’e yaptığı röportajda, Afganistan’daki istikrarı İran’ın bozduğunu belirtmişti.