Skip to main content

Türkiye – ABD ilişkilerinde önemli bir kavşak

Türkiye – ABD ilişkilerinde önemli bir kavşak
posted onJanuary 7, 2019
nocomment

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD Askeri Kuvvetler Komutanı Joseph Donford, ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi James Jeffrey diplomatik temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi.

ABD medyası John Bolton ve beraberindeki heyetin ajandasında Suriye’ye ilişkin yeni harita, Menbiç, Rojava ve İran ile mücadeleye ilişkin başlıklar olduğunu yazdı. ABD heyeti yarın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye Mili İstihbarat Başkanı Hakan Fidan ile görüşmeler yapması bekleniyor.

Türkiye’de yayın yapan Evrensel gazetesi ABD- Türkiye arasında yaşanan Rojava – Suriye gerginliği ve ABD’li heyetin Ankara ziyaretine ilişkin bir makale yayınladı. Makalede ABD Başkanı Donald Trump’ın 19 Aaralık’ta aldığı Suriye’den çekişme kararının Türkiye’nin Suriye sahasında kötü bir şekilde etkileyeceği kaydedildi. Makalede ABD desteği alamayan Kürtlerin Şam rejimi ve İran’a yaklaşacağını bu gelişmenin Türkiye’nin aleyhine İran ve Rusya’nın da lehine olacağı belirtildi. Ayrıca Rusya ve İran’ın Şam ve Rojava Kürtlerini yakınlaştırma girişiminde bulunduğunu geçtiğimiz haftası PYD’li bir heyetin hafta sonu Moskova’da Şam yetkilileri ile görüşmeler yaptıkları bildirildi.

Türkiye merkezli Birgün gazetesi de John Bolton’un Ankara ziyaretine ilişkin yayınladığı makalede Bolton’un İsrail ziyareti esnasında Türkiye’ye yönelik sarf ettiği: “Suriye Kürtlerini Türkiye’den koruyacak bir anlaşma imzalamadan Suriye’den çekilmeyeceğiz” sözlerini ön plana çıkardı. Gazete Türkiye’nin İran- Rusya ile olan yakınlaşmasını hatırlatarak Türkiye’nin ABD ve NAOTO’dan uzaklaştığını yazdı.

ABD’nin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yaptığı destek, F-35 savaş uçaklarının teslimatı, FETÖ Lider Fethullah Gülen’in faaliyetleri, Ankara’nın İran – Rusya ile yakınlaşması Ankara- Washington arasında krize neden olduğu biliniyor.

Uzmanlar ABD’li heyetin, Rojava’daki Kürtleri kaybetmemek, Kürtlerin Şam ve İran’a yakınlaşmasını önlemek ve Ankara’nın İran’a uygulayacağı ambargolar karşısında Tahran yönetimine karşı net tavır alması yönünde talepte bulunacağını yazdı.