Skip to main content

Newroz’da halay çeken 35 kişiye para cezası

Newroz’da halay çeken 35 kişiye para cezası
posted onApril 7, 2021
nocomment

Dersim Newrozu’nda halay çeken 35 kişiye Tunceli Valiliği tarafından 427’şer lira para cezası verildiği öğrenildi.

Tunceli Valiliği, ceza kesilen 35 kişiyi, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralını ihlal etmekle” suçladı.

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

TBMM’ye soru önergesi veren Önlü, “Dersim’e vali olarak atanan Mehmet Ali Özkan, atandığı günden itibaren adeta bir AKP il başkanı gibi görev yapmakta ve keyfi cezalarla hak arama girişimlerini engellemektedir. AKP ve MHP’nin ‘Lebaleb’ kongrelerine katılan ve sosyal mesafe kurallarını ihlal eden tek bir kişiye dahi ceza yazılmamışken, hemen her gün sosyal medyadan halkı kutuplaştıran ve tahrik edenlere soruşturma dahi açılmazken, sokak ortasında gazeteci dövenler adeta ödüllendirildi. Dersim’de 21 Mart’ta Newroz’a katılan 35 kişiye 427'şer TL idari para cezası uygulanması bu düşman ceza hukukunun açık bir göstergesidir” dedi.

Önergede, Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu sorular soruldu:

 “Partimiz, bileşenlerimiz ve ittifak yaptığımız kurumlara yönelik bakanlığınızın ve idari birimlerinin sistematik bir şekilde uyguladığı düşmanlık hukukunun gerekçesi nedir?

Kamuoyunun tepkisini çeken ve yoğun eleştirilere neden olan AKP’nin ‘Lebaleb’ kongrelerine katılan ve sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiği için ceza yazılan kişi veya kişiler var mıdır? Yazılmamışsa bunun gerekçesi nedir? 

HDP’nin kapatılması için birçok kentte TGB tarafından imza standlarının kurulması, broşür ve el ilanı dağıtılmasına izin verilirken, aynı kentlerde Newroz kutlamaları için stant kurulmasına el ilanı ve broşür dağıtımı neden engellenmiştir?
 
Son 1 yıl içerisinde Dersim’de sosyal mesafe kuralını ihlal ettiği için kaç kişiye ceza yazılmıştır?

Son 1 yıl içerisinde Dersim’de idari para cezası kesilen yurttaş sayısı kaçtır? Bu kişilere ceza kesilme gerekçeleri nelerdir?

 Atandığı günden itibaren AKP il başkanı gibi hareket eden ve keyfi cezalarla hak arama girişimlerini engelleyen Vali Mehmet Ali Özkan’ı görevden almayı düşünüyor musunuz?”