Skip to main content

BM duyurdu: Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması yürürlüğe girdi

BM duyurdu: Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması yürürlüğe girdi
Birleşmiş Milletler, Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması'nın bugün itibariyle yürürlüğe girdiğini duyurdu.
posted onJanuary 23, 2021
nocomment

Birleşmiş Milletler (BM), Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması'nın (TPNW) yürürlüğe girdiğini duyurdu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, nükleer silahları yasaklayan ilk uluslararası antlaşmanın bugün itibarıyla yürürlüğe girdiğini söyledi.

Dujarric, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in yürürlüğe girmesi için 50 ülke tarafından onaylanması gereken anlaşmanın yürürlüğe girmesini memnuniyetle karşıladığını aktardı.

Honduras, 24 Ocak 2020'de anlaşmayı onaylayan 50'nci ülke olmuştu.

TPNW, 50 ülkenin onayının ardından 90 gün sonra yürürlüğe giren ve nükleer silahları yasaklayan ilk uluslararası antlaşma oldu.

ABD, Rusya, Çin gibi nükleer güç sahibi ülkelerin karşı çıkmasına rağmen nükleer silahların tüm dünyada imha edilmesi ve yenilerinin yasaklanmasını amaçlayan Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması, 7 Temmuz 2017'de 193 üyeli BM Genel Kurulu'nda 122 ülkenin onayıyla kabul edilmişti.

20 Eylül 2017'de imzaya açılan antlaşmaya şimdiye kadar 84 ülke imza atarken, antlaşmayı imzalayan ülkelerden 50'si, hiçbir koşulda nükleer silah veya diğer nükleer patlayıcı cihazları geliştirmeme, test etmeme, üretmeme, edinmeme ya da stoklamama taahhüdü verdi.

Nükleer silah sahibi ABD, Rusya, Birleşik Krallık, Çin, Fransa, Hindistan, Pakistan, Kuzey Kore ve İsrail ise anlaşmayı imzalamadı.

ABD ile İran rejimi arasında ABD’nin tek taraflı olarak çekildiği nükleer anlaşma üzerinden yaşanan gerginlik ardından İran rejimi, Avrupalı ülkelerini, ABD’nin çekildiği nükleer anlaşmayı ayakta tutmaması durumunda TPNW’den çekilme ile tehdit etmişti.

İran rejimi Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Mayıs 2018'de nükleer anlaşmaya taraf 5 ülkenin (Rusya, Çin, İngiltere, Fransa, Almanya) devlet başkanlarına gönderdiği mektupta, İran rejiminin nükleer faaliyetlerinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) taşınması halinde Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması'ndan ayrılma ve başka programları gündemine getirmekle tehdit etmişti.