بازبدە بۆ ناوەڕۆکی سەرەکی

Suriye rejimi Milli Savunma milisleri YPG alanlarına sığındı

Suriye rejimi Milli Savunma milisleri YPG alanlarına sığındı
Rakka’da Suriye rejim güçlerine bağlı Suriye Milli Savunma Milisleri’nden bir grubun YPG kontrolündeki alanlara sığındığı bildirildi.
posted onSeptember 17, 2020
noبۆچوون

Suriye’de Kürt Halk Savunma Güçleri (YPG) ve omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin (HSD) kontrolünde bulunan Rakka kentinin doğu kırsalında Suriye rejim güçlerine bağlı Suriye Milli Savunma Milisleri’nden bir grubun YPG kontrolündeki alanlara sığındığı bildirildi.

Yerel kaynaklar, Suriye rejimine bağlı Milli Savunma milislerinin Rakka'nın güneydoğusundaki Madan bölgesinden kaçtığını ve YPG güçlerinin kontrolündeki bölgelere yöneldiğini bildirdi.

Kaynaklar, milis grubunun neden kaçtığıyla ilgili bilgi aktarmazken bu milis grubunun Esad rejiminin zorla silah altına aldığı Kürt gençlerinden olabileceği aktarıldı.

Konuyla ilgili ne Suriye rejimi ne de YPG ve HSD’den şu ana kadar herhangi bir resmi bir açıklama yapılmadı.

Suriye iç savaşının başlaması ardından İran rejimi, aralarında Afgan ve Pakistanlı Şii milis grupların da bulunduğu onlarca milis grubunu, Esad rejimine destek için Suriye’ye göndermişti. Bununla birlikte binlerce Lübnan Hizbullahı milisi de Esad rejimini desteklemek amacıyla Suriye’ye gönderilmişti. Çoğu ABD ve Avrupa ülkelerinin terör listesinde bulunan bu Şii milis gruplarının yanı sıra, Suriye rejimine bağlı da birçok milis grubu bulunuyor.