Ana içeriğe atla

İran rejiminin uydusu yörüngeye ulaşamadı

İran rejiminin uydusu yörüngeye ulaşamadı
İran rejimi yeni bir kısa menzilli füze tanıttı ve bir uydu fırlatma denemesi yaptı. Ancak rejimin uydusunun yörüngeye ulaşamadığı belirtildi.
posted onFebruary 10, 2020
noyorum

İran İslam Cumhuriyeti’nin yeni bir kısa menzilli füze tanıttığı ve bir uydu fırlatma denemesi yaptığı bildirilirken Raad-500 isimli füzenin testten başarılı şekilde geçtiği ancak uydunun yörüngeye ulaşamadığı aktarıldı.

Bu gelişmeler İran rejimiyle ABD arasında gerilimin arttığı bir döneme denk geldi.

ABD’nin Bağdat’ta düzenlediği hava saldırısında İran rejimi Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin 3 Ocak’ta ölmesiyle iki ülke arasındaki gerilim yükselmişti.

Cahromi: Deneme beklendiği şekilde gitmedi

İran rejimi istihbarat ve İletişim Teknolojileri Bakanı Cevad Azeri Cahromi, uydu denemesinin beklendiği şekilde gitmediğini açıkladı.

Daha önce Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada da Zafer isimli uydunun başarıyla fırlatıldığı ancak yörüngeye girmediği belirtilmişti.

İran rejiminin uydu teknolojisini füze sistemini geliştirmek için kullandığı belirtiliyor.

Bu arada İran rejimi devlet televizyonu ülkenin füze programından sorumlu Pasdaranların Raad-500 adlı yeni bir füzeyi tanıttığını bildirdi.

Devlet televizyonu Raad-500’ün uzaya uydu gönderilmesini sağlayacak yeni nesil motorlarla çalışabileceğini kaydetti.

İran rejimi dini liderleri füze programının savunma amaçlı olduğunu iddia ediyor.

İran rejimi ilk yerli uydusunu 2009’da fırlatmasının ardından daha sonra 2011 ve 2012’de uydu fırlattı. Ancak geçen yıl yaptığı en az iki uydu fırlatma denemesi başarısız oldu.

Netanyahu, başarısızlığı doğruladı

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da İran rejiminin uydu denemesinin başarısız olduğunu doğruladı. Netanyahu, İsrail’in İran rejiminin askeri yayılmasına engel olmaya devam ettiğini kaydetti.

Netanyahu, “Suriye ve Lübnan’a silah transferinde de başarısız oluyorlar, çünkü özellikle bugünlerde olmak üzere her zaman onlara engel oluyoruz’’ dedi.

Washington, Başkan Donald Trump’ın 2015’te İran rejimiyle yapılan uluslararası nükleer anlaşmadan ABD’yi 2018’de çekmesinin ardından İran rejimine yönelik yeniden ve ağırlaştırılmış ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı.