Ana içeriğe atla

İsrail: Suriye’yi İranlılar için Vietnam’a çevireceğiz

İsrail: Suriye’yi İranlılar için Vietnam’a çevireceğiz
İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett, Suriye’de meydana gelen hava saldırılarına yanıt olarak ülkesinin Suriye'de askeri olarak İran rejimiyle yüzleşme çabalarını yoğunlaştırma sözü verdi.
posted onFebruary 10, 2020
noyorum

İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett, Suriye'yi, İran İslam Cumhuriyeti için Vietnam haline getireceklerini söyledi.

Naftali Bennett, Şam civarında bu hafta başlarında meydana gelen hava saldırılarına yanıt olarak ülkesinin Suriye'de askeri olarak İran rejimiyle yüzleşme çabalarını yoğunlaştırma sözü verdi.

Times of Israel gazetesinin haberine göre; İsrail Savunma Bakanı Bennett, dün Tel Aviv eteklerindeki bir sinagogda yaptığı seçim konuşmasında, İsrail'in Suriye'de gerçekleştirdiği hava saldırılarını sahiplendi.

Son hava saldırılarında 23 İran rejimine bağlı milisin öldürüldüğünü belirten İsrailli Bakan Bennett, Suriye'yi İran rejimi için ‘Vietnam haline getirme sözü' verdi.

Bennett ayrıca, İsrail'in İran rejiminin Suriye'de bulunduğu tüm üsler ile askerlerine yönelik saldırılarını sürdüreceğini açıkladı.

İsrailli Bakan, amaçlarının bir yıl içinde İran rejimini Suriye topraklarından çıkarmak olduğunu söyledi.

Bennet, Rusya Savunma Bakanlığı tarafında İsrail'e yapılan suçlamalar konusunda ise yorum yapmaktan kaçındı.

Suriye’de DAİŞ terör örgütünün zayıflatılmasıyla birlikte Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü üzerinden örgütlediği Şii milis grupları ile ülkede etkisini artıran İran rejimine karşı İsrail’in değişik dönemlerde gizli hava saldırıları gerçekleştiriyordu.

İran rejimine bağlı bu milis gruplarının özellikle mühimmat depolarını hedef alan İsrail saldırılarında büyük zayiatlarda veriliyordu.