Ana içeriğe atla

Afganistan’da düşen ABD uçağını İran rejimi mi düşürdü?

Afganistan’da düşen ABD uçağını İran rejimi mi düşürdü?
İtalyan Gospa News, Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü operasyonun planlayıcısı ABD'li ajan Michael D'Andrea'nın, Afganistan'da düşürüldüğü iddia edilen ABD uçağında ölenlerden biri olduğunu bildirdi. Bu gelişme, ABD uçağının İran rejimi tarafından düşürülmüş olabileceği değerlendirmelerine yol açtı.
posted onJanuary 29, 2020
noyorum

İtalya merkezli haber sitesi Gospa News, Irak’ın başkenti Bağdat'ta öldürülen İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları’na (Pasdaran) bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani suikastı planlayıcısı 'Ayetullah Mike' lakabıyla da tanınan ABD'li ajan Casus Michael D'Andrea'nın, Afganistan'daki uçak kazasında öldüğünü bildirdi.

ABD uçağı İran rejimi tarafından mı düşürüldü?

Bu gelişme, Afganistan’da düşen ABD Hava Kuvvetlerine bağlı uçağın İran rejimi tarafından düşürülmüş olabileceği değerlendirmelerine yol açtı.

Süleymani’nin 3 Ocak’ta Bağdat’ta öldürülmesine misilleme olarak ABD’nin Irak ve Güney Kürdistan’daki askeri üslerine füzeli saldırı gerçekleştirmiş, bu saldırı ardından geçtiğimiz günlerde İran rejimi Pasdaranlarına bağlı Besic Güçleri Komutanı Gulam Reza Süleymani, ABD’den intikam almaya devam edecekleri tehdidinde bulunmuştu.

“D’Andrea, Langley İstihbarat Teşkilatı’nın ‘gizemli komutanı’ydı”

Gospa News'in haberinde, düşürülen uçakta hayatını kaybeden 'Ayetullah Mike' lakabıyla da tanınan ABD'li ajan Michael D'Andrea'dan, “Orta Doğu'daki operasyonlarda Langley (Virginia) Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın ‘ünlü' ve ‘gizemli' komutanıydı” ifadeleri yer aldı.

Casus Michael D'Andrea'nın içinde bulunduğu düşürülen ABD uçağının, CIA'nın Irak, İran ve Afganistan'daki gelişmeleri izlemek için kullandığı ve içinde Amerika'nın en gelişmiş casus platformu ile tüm ekipmanlarını barındırdığı öne sürüldü.

ABD ve Rus istihbaratı D’Andrea’nın ölümünü doğruladı 

Bununla birlikte, D'Andrea'nın ölüm iddiasıyla ilgili haberler, Amerikan askeri istihbaratı ve Rus istihbaratı tarafından da doğrulandı.

Afganistan'ın Gazne vilayetinde dün yerel saatle 13.00 sıralarında Amerikan ordusuna ait bir uçak düşmüştü.

Amerikan askeri uçağın Taliban tarafından kontrol edilen Deh Yak adlı dağlık bir bölgede düştüğü belirtilmişti.

Konuya ilişkin açıklama yapan ABD'li yetkililer, düşen uçağın uçak üreticisi Bombardier'e ait bir iş jetinin askeri versiyonu olduğunu ve iletişim maksatlı kullanıldığını anlattı. Küçük uçakta en fazla 5 kişi bulunduğunu söyleyen yetkililer, füzeye dair bir bulgu olmadığını, olayın kaza gibi göründüğünü savunmuştu.

Taliban, uçağın kendileri tarafından düşürüldüğünü açıkladı

Bu açıklamadan önce ise, uçağın düştüğü bölgede kontrolü elinde bulunduran Taliban örgütü, uçağın kendileri tarafından düşürüldüğü açıklamasını yapmıştı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid açıklamasında, uçağın istihbarat görevinde olduğunu, kabinde üst düzey Amerikalı subayların bulunduğu söyledi.

Öte yandan Taliban savaşçılarının, Afgan güçlerini Amerikan askeri uçağının düştüğü yere ulaşmasını engellediği bildirildi.

Reuters haber ajansı, kaza bölgesine giden Afgan güçlerinin, Taliban tarafından pusuya düşürüldüğünü açıkladı.