Ana içeriğe atla

Taliban'ın "düşürdük" dediği uçak ABD ordusuna ait

Taliban'ın "düşürdük" dediği uçak ABD ordusuna ait
Afganistan’da dün düşen ve kime ait olduğu muammaya dönen uçağın ABD Hava Kuvvetlerine ait olduğu açıklandı. Taliban, uçağın kendileri tarafından düşürüldüğünü iddia etmişti.
posted onJanuary 28, 2020
noyorum

Afganistan’ın Gazne vilayetinde dün düşen ve kime ait olduğu muammaya dönen uçağın ABD ordusuna ait olduğu açıklandı. Taliban, uçağın kendileri tarafından düşürüldüğünü iddia etmişti.

ABD Hava Kuvvetleri Sözcüsü Albay Sonny Leggett, uçağın "düşman ateşiyle" düştüğü yönünde herhangi bir emarenin olmadığını açıkladı.

Twitter hesabından olayla ilgili açıklama yapan Leggett, düşen uçağın, ABD ordusunun Afganistan'da gözlem için kullandığı E-11A bombardıman uçağı olduğunu teyit ederek, "Uçağın düşme nedeniyle ilgili ise “Şu anda uçağın düşman ateşiyle düştüğüne dair herhangi bir emare bulunmamaktadır. Taliban'ın, başka bir uçağın daha düştüğü şeklindeki iddiaları yanlıştır" ifadelerini kullandı.

Taliban: Uçağı biz düşürdük

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit, Twitter'dan paylaştığı açıklamada "Gazni vilayetinin Deh Yak semtindeki Sadukhel bölgesinde bugün öğleden sonra Amerikalı işgalcilere ait özel bir uçak, istihbarat amaçlı uçuş yaparken düşürüldü" dedi.

Açıklamada, uçağın içindeki tüm mürettebatın öldüğü, aralarında üst düzey CIA (ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı) yetkililerinin de bulunduğu öne sürüldü.

Taliban sözcüsü “Yakın geçmişte, Helmand, Balkh ve diğer bölgelerde işgalcilere ve kölelerine ait bazı uçaklar ve helikopterler Mücahitler tarafından düşürüldü” ifadelerini kullandı.

Afganistan'da düşen uçakla ilgili çıkan ilk haberlerde uçağın Ariana Afgan Havayolları'na ait bir yolcu uçağı olduğu öne sürülmüştü.

Ariana Afgan Havayolları ise uçağın kendilerine ait olmadığını duyurdu.

ABD ordusu bu tip uçakları Afganistan'da gizli elektronik gözetim ve kontrol amaçlı kullanıyor.

Uçağın düştüğü bölge Taliban kontrolünde.