Ana içeriğe atla

Kürtler Kürdistan Bayrağı Günü’nü kutluyor

Kürtler Kürdistan Bayrağı Günü’nü kutluyor
17 Aralık 1945’te Mahabad Belediyesi binasında Kürdistan bayrağının dalgalanmasının üzerinden 74 yıl geçti ve o tarihi olay, günümüzde Kürdistan Bayrak Günü olarak Kürtler tarafından coşkuyla kutlanıyor.
posted onDecember 17, 2019
noyorum

17 Aralık 1945’te Mahabad Belediyesi binasında Kürdistan bayrağının dalgalanmasının üzerinden 74 yıl geçti ve o tarihi olay, günümüzde Kürdistan Bayrak Günü olarak Kürtler tarafından coşkuyla kutlanıyor.

Mesud Barzani: Kutsal Bayrak için canını feda edenlere binlerce selam

Kürt lider Mesud Barzani, Kürdistan Bayrağı Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında Kürdistan Bayrağı’nın Kürt ulusunun birliğini, barışını, özgürlüğünü ve fedakarlığını sembolize ettiğini vurguladı.

Kürdistan Demokrat Parti (PDK) Genel Başkanı ve Kürdistan Bölge Yönetimi eski Başkanı ve Mesud Barzani mesajında şunları söyledi:

“Bu kutsal günde Kürdistan halkının barış ve birlikte yaşam mesajını vurguluyor, bu kutsal bayrak uğruna canlarını feda eden şehitlerimizin ruhlarına binlerce selam gönderiyoruz. Yaşasın Kürtler, yaşasın Kürdistan.”

Kürdistan Bayrağı’nın tarihi

Kürdistan Bayrağının ortasında Ağrı Dağı sembolü bulunan bir versiyonu, 1927-30 yılları arasında Ağrı Kürt Cumhuriyeti’nin bayrağı olarak kullanılmıştı.

Doğu Kürdistanlı (Rojhelat) Kürt lider Qazi Muhammed tarafından Rojhelat’ta ilan edilen Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin ilk bayrağı, “Kürdistan Bayrağı’nın anası” olarak bilinen Cumhuriyet’in Posta ve Telgraf Bakanı Kerim Ahmedi’nin kızı Seyzade Hanım tarafından dikildi.

74 yıl önce bugün, ilk kez resmi olarak Kürdistan bayrağı bir kurumda dalgalandı.

Bir aydan kısa bir süre sonra takvimler 22 Ocak 1946’yı gösterdiğinde ise Kürdistan Cumhuriyeti resmen ilan edildi.

Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana, Kürdistan Bayrağı, Kürt mücadele tarihi boyunca dalgalanmaya devam etti.

Kürdistan bayrağının resmi olarak dalgalandığı o tarihten 59 yıl sonra Güney Kürdistan Parlamentosu, 19 Haziran 2009’da aldığı kararla 17 Aralık’ı Kürdistan Bayrak Günü ilan etti.

Bu gün aynı zamanda Kürdistan’da Anneler Günü olarak kabul ediliyor.

Her yıl 17 Aralık’ta, Güney Kürdistan, Kürdistan’ın diğer parçaları ve yabancı ülkelerde yaşayan Kürtler, ulusal sembolleri olan Kürdistan Bayrağı Günü’nü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Kürdistan Bayrağı’nın anlamı

Kürdistan bayrağındaki renkler, Kürt ulusu için önemli semboller vurguluyor.

Kırmızı: Devrim, şehitlerin kanı, güç ve cesaret

Sarı: Aydınlık, ateş, parıltı

Beyaz: Barış, huzur

Yeşil: Vatan, doğa