Ana içeriğe atla

Çin’den ABD’nin Hong Kong Yasası’na misilleme: Donanmanın ziyaretleri yasak

Çin’den ABD’nin Hong Kong Yasası’na misilleme: Donanmanın ziyaretleri yasak
Çin, ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası'na misilleme olarak ABD donanmasının Hong Kong ziyaretlerini askıya alacağını açıkladı.
posted onDecember 2, 2019
noyorum

Çin Halk Cumhuriyeti, ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası'na misilleme olarak ABD donanmasının Hong Kong ziyaretlerini askıya alacağını açıkladı.

Konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ABD Kongresi'nin her iki kanadından geçen Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası'nın Hong Kong'un iç işlerine 'ciddi biçimde müdahale anlamına geldiğini söyledi.

Hua, ABD tarafından onaylanan bu yasaya cevaben Çin Halk Cumhuriyeti’nin ABD donanma gemileri ve uçaklarının Hong Kong'a resmi ziyaretlerini askıya alacağını belirtti.

Sivil ve insan hakları kuruluşlarına yaptırım

Çin Dışişleri Sözcüsü ayrıca Hong Kong'da son dönemde yaşanan gösteriler ve bununla paralel ortaya çıkan karışıklıklar konusunda "kötü performans sergileyen" Ulusal Demokrasi Vakfı, Ulusal Demokratik Enstitü, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve bunun gibi sivil toplum ve insan hakları kuruluşlarına yaptırım uygulanacağını belirtti. 

Hong Kong Yasası

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay sonunda, Kongre'nin her iki kanadından da geçerek masasına gelen Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası'nı imzaladığını duyurmuştu.

Yasa, Hong Kong'daki gösterilerde uygulanan şiddet ve insan hakları ihlallerinden sorumlu olan Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Protestolarda şiddet dalgası

Hong Kong'da, haziranda, şüphelilerin Çin'e iadesi yasa tasarısına karşı başlayan demokrasi yanlısı protestolarda, son haftalarda protestocular ile polis arasındaki çatışma ve şiddet olayları artmıştı.

Tasarı, 23 Ekim'de resmen geri çekilmesine rağmen protestocular, "demokratik reform" talepleriyle eylemleri sürdürme kararı almıştı.

Göstericiler, tasarının geri çekilmesiyle protestoların "ayaklanma" olarak adlandırılmasına son verilmesini, polis şiddetinin soruşturulması için bağımsız komisyon kurulmasını, tutuklanan protestoculara af çıkarılmasını ve kentte siyasi reform sürecinin yeniden başlatılmasını içeren 5 talep öne sürüyor.

Resmi verilere göre, Hong Kong'da hazirandan bu yana yaklaşık 5 bin protestocu gözaltına alındı.

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığından Hong Kong'un özerklik statüsünde değişim olup olmadığına ilişkin yılda en az bir kere rapor istenirken, Hong Kong ve ABD arasında özel ticaret ilişkisi kurulması çağrısında bulunuluyor.