Ana içeriğe atla

Cebelitarık’tan Tahran’a yalanlama: Gemi serbest bırakılmayacak

Cebelitarık’tan Tahran’a yalanlama: Gemi serbest bırakılmayacak
İran rejimine yakın haber ajanslarının alıkonulan Grace 1 petrol tankerinin bu akşam serbest bırakılacağı yönündeki raporlarına Cebelitarık Özerk yönetiminden yalanlama geldi.
posted onAugust 14, 2019
noyorum

İran rejimine yakın haber ajanslarının alıkonulan Grace 1 petrol tankerinin bu akşam serbest bırakılacağı yönündeki haberlerine İngiltere’ye bağlı Cebelitarık Özerk yönetiminden yalanlama geldi.

Cebelitarık hükümetinin üst düzey bir yetkilisi İran rejimi haber ajanslarının Tahran'a ait Grace 1 tankerinin bugün itibariyle İngiliz karasularından ayrılacağı şeklindeki haberlerini yalanladı.

İngiliz Kraliyet Donanması, 4 Temmuz’da İngiltere’nin Akdeniz’deki toprağı olan Cebelitarık açıklarında İran rejimine ait Grace 1 adlı petrol tankerini Suriye’ye yönelik AB yaptırımlarını ihlal ettiği şüphesiyle alıkoymuştu. Tahran ise iddiaları reddediyor.

İran rejiminin yarı resmi Fars haber ajansı, Cebelitarık yetkililerinin tankerin Salı günü akşam saatlerinde serbest bırakılacağını bildirdikleri haberini vermişti.

Ancak Cebelitarık’tan üst düzey bir yetkili haberin doğru olmadığını söyledi.

İngiltere ise Salı günü yaptığı açıklamada Cebelitarık açıklarında alıkonulan İran rejimine ait petrol tankeri Grace 1’in bırakılmasının Cebelitarık’ın kararı olacağını duyurmuştu.

Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden biri bunun süregelen bir soruşturma olduğunu ve daha fazla yorum yapamayacaklarını kaydetti.

Grace 1’in İngiltere tarafından alıkonulmasının ardından İran rejimi Devrim Muhafızları (pasdaran), Hürmüz Boğazı’nda Stena Impero adlı bir İngiliz petrol tankerini alıkoymuştu. İngiltere ise geminin yasadışı şekilde alıkonduğunu savunuyor.

ABD’nin İran rejimi ile 2015’te imzalanan uluslararası nükleer anlaşmadan çekilmesinin ve yeni yaptırımları yürürlüğe koymasının ardından Washington ve Tahran arasındaki tansiyon yükselmişti.

Son dönemde de Hürmüz Boğazı’ndaki petrol tankerlerinin geçiş güvenliği İran rejimiyle batılı ülkeler arasındaki gerginliğin daha da artmasına neden oluyor.

Amerika bölgedeki tankerlerin güvenliğinin sağlanması için bir deniz gücü oluşturmak için çalışıyor.

Son olarak İran rejimi Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD’yi Körfez bölgesini parlamaya hazır bir kibrit kutusuna çevirmekle suçlamıştı.

Zarif, “Bölge patlamaya hazır bir bomba haline geliyor çünkü Amerika ve müttefikleri silahlarıyla oraya geliyorlar” diye konuşmuştu.

 

Kaynak: VOA