Ana içeriğe atla

İsrail, Irak’ta Kudüs güçleri karargahını vurdu: Tahran sessiz

İsrail, Irak’ta Kudüs güçleri karargahını vurdu: Tahran sessiz
İsrail tarafından vurulduğu iddia edilen Bağdat’ın güneyindeki  İran rejimi Kudüs güçleri askeri karargahındaki silah ve füzelerin imha olduğu bildirilirken, Başbakan Abdulmehdi ve İçişleri Bakanı Yasiri, karargahta incelemelerde bulundu.
posted onAugust 14, 2019
noyorum

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, İçişleri Bakanı Yasin Tahir el Yasiri ve iki Haşdi Şabi komutanı ile dün İsrail tarafından vurulduğu iddia edilen başkent Bağdat’ın güneyinde bulunan el-Tebir askeri karargahını ziyaret etti. Bahsi geçen askeri karargahta İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları’na (pasdaran) bağlı Kudüs Güçleri milislerinin bulunduğu bildirilirken, karargahta İran rejimine ait birçok silah ve füzenin de depolandığı iddia edildi.

Irak Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, askeri karargahta incelemelerin devam ettiği meydana gelen olayın bir daha yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınacağı.

Irak ordusu operasyonlar Komutanlığı Ofisi ise karargaha yönelik gerçekleştirilen saldırıda1 kişinin öldüğü, 29 kişinin de yaralandığını duyurdu.

تەقینەوە بەعد

 

Görgü tanıkları saldırı ardından karargahta şiddetli patlamalar yaşandığını ve bu patlamaların etkisiyle onlarca şarapnel parçasının etrafa yayıldığını, karargahta büyük bir yangın çıktığını, yangından dolayı karargahtaki silah ve patlayıcıların kurtarılamadığı ve hepsinin imha olduğunu belirtti.

Son dönemlerde Irak’ta, İran rejimi Kudüs güçlerine karşı birçok saldırı gerçekleştiren İsrail’den saldırıyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken, her fırsatta İsrail’e tehditler savuran pasdaranlar ve İran rejimi, İsrail tarafından gerçekleştirildiği belirtilen bu saldırılarla ilgili sessizliklerini koruyor.

İsrail’in Suriye’de de Kudüs güçlerine karşı 200’e yakın saldırı gerçekleştirdiği bir süreçte İran rejiminin bu saldırılara karşı sessiz kalması dikkate değer bir konu olarak ön planda duruyor.