Ana içeriğe atla

Pentagon'dan'güvenli bölge' açıklaması

Pentagon'dan'güvenli bölge' açıklaması
Pentagon, Rojava sınırı boyunca müşterek harekât merkezi kurulması konusunda Ankara ile ön mutabakata varıldığını, bu mutabakatın Türkiye’nin güvenlik endişelerini gidereceği gibi DSG’nin de kendilerine yönelik olası bir saldırıyı düşünmekten çok bölgenin güvenliğine yoğunlaşmasını sağlayacağını açıkladı.
posted onAugust 13, 2019
noyorum

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Batı Kürdistan (Rojava) sınırı boyunca müşterek harekat merkezi kurulması konusunda Ankara ile ön mutabakata varıldığını, bu mutabakatın Türkiye’nin güvenlik endişelerini gidereceği gibi Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) de kendilerine yönelik olası bir saldırıyı düşünmekten çok bölgenin güvenliğine yoğunlaşmasını sağlayacağını açıkladı.

Pentagon, sabah saatlerinde Rûdaw Washington muhabiri Roj Ali Zalla’nın “Güvenli Bölge” hakkındaki sorusuna yazılı yanıt verdi. Pentagon’dan gönderilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz hafta Ankara’da gerçekleşen askeri görüşmelerde, Türkiye ile sınırları boyunca müşterek harekât merkezi kurulması konusunda  ön mutabakata varıldı. Bu mutabakat Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecektir. Aynı zamanda DSG’nin Kuzey Doğu Suriye’nin güvenliğini sağlamasına dolayısıyla DAİŞ’in tekrar geri dönmesine engel olacaktır. 

Öte yandan koalisyon ortaklarımızın asıl amaçları olan DAİŞ’i tamamen bitirmeye yoğunlaştıracaktır. Bu mutabakat ABD ile Türkiye arasında Türkiye’de ortak harekât merkezi kurulmasını da kapsıyor. Biz, NATO müttefikimiz ve DAİŞ karşıtı uluslararası koalisyonun bir parçası olan Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını ciddiye alıyoruz ve ortak çalışma kararlarına bağlıyız.”