Ana içeriğe atla

Tahran’dan ‘nükleer anlaşma taahhüdü’ tehdidi

Tahran’dan ‘nükleer anlaşma taahhüdü’ tehdidi
İran rejimi Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, nükleer anlaşmanın tarafı olan Avrupalı ülkelerin bir ay içerisinde anlaşmadan kaynaklı sorumluluklarını yerine getirmemeleri durumunda İran rejiminin de anlaşmadan kaynaklı taahhütlerini yerine getirmeyeceğini söyledi.
posted onAugust 6, 2019
noyorum

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, nükleer anlaşmanın tarafı olan Avrupalı ülkelerin bir ay içerisinde anlaşmadan kaynaklı sorumluluklarını yerine getirmemeleri durumunda İran rejiminin de anlaşmadan kaynaklı taahhütlerini yerine getirmeyeceğini söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Kemalvendi, şu ana kadar 130 ton ağırlaştırılmış su ve 300 kilogram uranyum zenginleştirdiklerini ve bu şekilde nükleer anlaşmadan kaynaklı taahhütlerini azalttıklarını söyledi.

Kemalvendi 16 Temmuz’da yaptığı açıklamada uranyum zenginleştirmede yüzde 4,5 seviyesini aşmayacaklarını çünkü bundan fazlasına ihtiyaç duymadıklarını açıklamıştı. Kemalvendi, "Uranyumun zenginleştirilmesi hızlı tren gibidir ve bir sonraki durakta yüzde 20 olacaktır. Ülkemizin şimdilik ihtiyacı yüzde 4,5 seviyesidir. İran'ın şu aşamada uranyum miktarını yüzde 20 seviyesine çıkarmaya ihtiyacı yoktur” şeklinde konuşmuştu.

Behruz Kemalvendi, İran rejiminin uranyum zenginleştirme için sınırı olarak belirlediği yüzde 4,5 seviyesiyle ilgili ise, bu seviyeyi aşabileceklerini söyledi.

İran rejiminin imkanlarının el verdiği derecede ağırlaştırılmış su üretimine devam edeceğini de dile getiren Kemalvendi, ağırlaştırılmış suyun fazlasını ihtiyacı olan başka ülkelere sattıklarını söyledi.