Ana içeriğe atla

Kasım Süleymani Suriye’de: ABD ile savaşa hazır olun

Kasım Süleymani Suriye’de: ABD ile savaşa hazır olun
AVATODAY’ın ulaştığı bilgilere göre İran rejimi pasdaranlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani Suriye’de. Bu bilgilere göre Süleymani, Suriye’de bulunan İran rejimi destekli silahlı gruplara ABD ile savaş hazır olun talimatı verdi.
posted onJuly 27, 2019
noyorum

 İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları Ordusu’na (pasdaran) bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Suriye’ye geçtiği ve bu ülkede bulunan İran rejimi destekli silahlı gruplara ABD ile savaş hazır olun talimatı verdiği öğrenildi.

AVATODAY’in ulaştığı kaynaklara göre Deyr ez-Zor’a bağlı Ebukemal’de olduğu öğrenilen Kasım Süleymani, burada İran destekli silahlı grup komutanları ile bir toplantı gerçekleştirdi. Kaynaklar, bu toplantıda Süleymani’nin grup komutanlarına bölgede ‘ABD ile bir savaşa hazırlıklı olun’ talimatı verdiğini aktardı.

Kaynaklar, Süleymani'nin ayrıca Devrim Muhafızları Ordusu askeri danışmanlarıyla bir araya gelerek, Suriye'nin Humus bölgesindeki DAİŞ'in varlığını, Suriye-Irak-Ürdün sınırında bulunan Tanif'deki ABD varlığını ve Irak'tan aktarılacak Şii militanların konusunu görüştüğünü bildirdi.

Süleymani’nin ayrıca Suriye-Irak sınırındaki T2 petrol sahasını da gezdiği belirtildi.

İran destekli terörist gruplar, halihazırda Suriye'nin güneydoğusunu kapsayan Irak sınırına hakim durumda.

ABD’nin İran rejimine karşı uygulamaya başladığı ekonomik yaptırımlar ardından İran rejimi, ABD ile bölgede olası bir savaşın hazırlıklarına başlamıştı. İran rejimi doğrudan olmasa da, Irak, Yemen, Lübnan ve Suriye’de kendisine bağlı silahlı gruplarla ABD’ye gözdağı vermek amacıyla hazırlıklar yapmış hatta Irak’taki Haşdi Şabi üzerinden ABD’nin askeri ve diplomatik misyon merkezlerine karşı eylemler gerçekleştirmişti.