Ana içeriğe atla

Neçirvan Barzani, başkanlık görevine resmen başladı

Neçirvan Barzani, başkanlık görevine resmen başladı
28 Mayıs’ta Kürdistan Parlamentosu’nun oy çokluğuyla Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı olarak seçtiği Neçirvan Barzani, parlamentoda gerçekleştirilen yemin töreninin ardından görevine resmen başladı.
posted onJune 10, 2019
noyorum

28 Mayıs’ta Kürdistan Parlamentosu’nun oy çokluğuyla Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı olarak seçtiği Neçirvan Barzani, yemin ederek Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanlığı görevine  resmen başladı.

Başkent Erbil’deki Saad Abdullah Konferans Salonu’nda Kürdistan şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan yemin töreninde Kürdistan Bölgesi Başkanı sıfatıyla yaptığı ilk konuşmadan Neçirvan Barzani, Kürdistan Parlamentosu ve Kürdistan halkına teşekkür etti.

Kürdistan’ın diğer parçalarından ve komşu ülkeler dahil bir çok ülkeden politikacı ve diplomatın da hazır bulunduğu törende Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, parlamento üyelerinin tamamının halkın temsilcisi olduğunu ve demokratik temayüller çerçevesinde partileri tarafından belirlenen görevlerini yerine getirdiklerini söyledi.

Terör örgütü DAİŞ’in Kürdistan’da sebep olduğu acılara ve dönemin Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani’nin DAİŞ’e karşı verdiği mücadeleden bahseden Neçirvan Barzani şöyle konuştu:

“DAİŞ teröristleri, halkı vahşice kıyımdan geçiriyorlardı. Hiç kimse 21’inci yüzyılda bu denli vahşi bir grubun baş göstereceğini düşünmüyordu. Sayın Başkan Barzani, DAİŞ’in dağıtılmasında önemli bir rol üstlendi ve karanlık zihniyetin hayallerini dağıttı. Sayın Başkan, vaktini savaş cephesinde geçirerek, 11 yaşından beri Kürdistan halkına hizmet ettiği Peşmergelik tecrübesiyle direniş gösterdi. O dönem, Peşmergelik yapıp moral yükseltmenin yanında, 55 yıllık Peşmergelik tecrübesiyle birlikte siyasette de etkili oldu. Kürdistan’daki huzur ve güvenlik ve demokratik kazanımlarda önemli rolü vardır. Kürdistan Bölgesi için de ilk kez kendileri 1991’de demokrasi ve özgürlük talep etti. Başkan Barzani geleceğimiz için çalışırken bize ilham kaynağı olacaktır.”

avatoday

 

ABD ve Koalisyona teşekkür

Kürdistan Bölge Başkanı Neçirvan Barzani, konuşmasının devamında, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona üye ülkelerin hükümet yetkilileri ve askeri güçlerine de teşekkürlerini sunarak şöyle devam etti:

“Hepimiz özgürlük, serbestiyet, yaşam hakkımız, ulusumuz ve halkımız için büyük bedeller ödedik. Peşmerge’ye, yaralılara, şehitlere, Irak ordusu ve Haşdi Şabi’ye, zor zamanlardaki rollerinden dolayı selam olsun.”

Mesud Barzani: Neçirvan Barzani’yi destekliyorum

avatoday

 

Yemin töreninde konuşma yapan Kürdistan Bölge Yönetimi geçmiş dönem Başkanı ve Kürdistan Demokrat Parti(PDK) Başkanı Mesud Barzani, Kürdistan’ın zor bir süreçten geçerek bu günlere geldiğini ifade ederek “Özellikle geçtiğimiz yılın 30 Eylül’ünde gerçekleşen seçimlerinden sonra Kürdistan’daki durumunu düzeltmemize yardımcı olduğu için Yüce Allah şükürler olsun” dedi

Mesud Barzan, birçok zorluğa göğüs gerdiği için Kürdistan halkına teşekkür ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Buradan şehirlerimize selam gönderiyorum. 30 Eylül seçimlerinden sonra yeni bir süreç başlamış oldu. Demokratik bir atmosferde Parlamento başkanı seçildi ardından bugün Kürdistan Başkanı yemin etti. Yarından itibaren yeni hükümetin kurulması için süreç başlayacaktır. Ben bu vesileyle Neçirvan Barzani’ye başarılar diliyor ve kendisine her türlü desteği vermeye hazır olduğumu söylemek istiyorum”.

 

Bağdat ve Erbil’e çağrı

avatoday

 

Konuşmasının devamında Kürdistan Hükümeti ile Federal Irak Hükümeti’ne çağırıda bulunan Mesud Barzani, konuşmasına şöyle devam etti:

“Mevcut sorunları çözmek için iki taraftan da ciddi adımlar bekliyorum. Özellikle Kürdistani bölgeler ya da diğer tabirle ‘Tartışmalı Bölgelerde’ yaşanan sorunların çözüme kavuşturulması önem arz ediyor. Çünkü gün geçtikçe sorunlar artıyor. Hikmet, işbirliği ve anlayış kapsamında bütün etnik grupların içinde bulunduğu bir süreçle ve anayasa çerçevecinde diyalogla çözülme ulaştırılması gerekiyor.

 DAİŞ’in büyük bozguna uğratıldığı doğrudur ancak tehditleri hala devam ediyor ve kendilerini toparlamaya vermeye çalışıyorlar. IŞİD ile aynı düşüncede olanlarda var ve hala tehdit olmaya devam ediyorlar. Sadece Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde değil bütün Bölge ülkelerinde tehdit unsuru olmaya devam ediyorlar. Bu nedenle bu büyük tehlikeyi bertaraf etmek için dikkatli bir şekilde ve doğru işbirliği yaparak mücadeleyi sürdürmeliyiz. Bu, tekrar 2014’teki felaket gibi bir felaketle karşılaşmamamız için önemlidir.”

Ortadoğu’daki gelişmelere de değinen Mesud Barzani, Ortadoğu’daki sorunların barış yoluyla çözüme kavuşturulmasını istediklerini belirterek, “Kuşkusuz savaş hiç kimsenin yararına olmayacaktır” dedi.

Salih: Mesud Barzani’nin konumu makam ile ölçülemez

avatoday

 

Törende bir konuşma yapan Irak Cumhurbaşkanı Behrem Salih de Mesud Barzani’nin bulunduğu konumun makam ve görevle ölçülemeyeceğini dile getirdi.

 Bahram Salih, “Büyük ve etkili isimlerin konumu ve mertebesi aldıkları görevle sınırlı kalmıyor. Sayın Mesud Barzani’nin rolü ve etkisi önümüzdeki süreçlerde de devam edecek. 50 yıllık siyasi ve peşmergelik mücadelesiyle Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde önemli ve etkili rol üstlenerek Kürt halkına önderlik etmiş kişiliğiyle kendisinde yeni Kürdistan Bölgesi Başkanı’na ve yeni hükümetine destek olmasını bekliyoruz” dedi.

 Neçirvan Barzani’nin yönetim ve diplomasi ile uzun bir tecrübeye sahip olduğunu belirten Salih, “Sizden beklentimiz federal hükümet ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkileri kalıcı çözümlere kavuşturmanıdır. Bu nedenle buradan başta Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi olmak üzere, şuan salonda hazır bulunan Sayın Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed Halbusi ve diğer bütün Iraklı yetkililerimizle Bağdat’tan büyük bir destek olduğu söylemek istiyorum. Kürdistan Bölgesi’nin başarı gücü kuşkusuz Bağdat’ın başarı gücü olacaktır. Aynı şekilde Irak’ın güçlenmesi, Basra’nın güçlenmesi ve Musul’un refahı Kürdistan Bölgesine bir destektir. Ayrışma ve çekişmelerin yerine ülkenin zenginliklerini, toplumsal gelişimde, gençlere iş olanağı sağlamakta ve toplumun gelişmesinde kullanalım” ifadelerini kullandı.

 Kürdistan’daki siyasi taraflara da seslenen Berhem Salih, “Kürdistan Bölgesi’ndeki taraflar ise sorumluluk ve kardeşlik duygusu ile iç sorunları çözmelerini umuyorum” diye konuştu

Törene kimler iştirak etti

avatoday

 

Gerçekleşen yemin törenine Kürdistan Bölgesi’nin geçmiş dönem Başkanı Mesud Barzani ve Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in yanı sıra, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed Helbusi, Güney Kürdistan dahil Kuzey, Doğu ve Batı Kürdistan’dan birçok siyasi parti temsilcisi ve birçok ülkenin resmi yetkilisi katıldı.

Yaklaşık 20 gün boyunca hazırlığı yapılan yemin törenine Kürdistan Bölgesi ve diğer ülkelerden bin 200 şahsiyet ve devlet adamı davet edilmişti.