Ana içeriğe atla

Pompeo, Çin ve Suudi mevkidaşlarıyla İran'ı görüştü

Pompeo, Çin ve Suudi mevkidaşlarıyla İran'ı görüştü
posted onMay 19, 2019
noyorum

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Cumartesi günü Çin ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlarıyla telefonda İran'ı görüştüğü belirtildi. 

Suudi Arabistan Basın ve Enformasyon Bakanlığı resmi sosyal medya hesabında görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada bölgede istikrar ve güvenliğin sağlamlaştırılması için işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı. 

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus,  Mike Pompeo'nun Çin Dışişleri Bakanı ile dünyadaki iki önemli ticareti arasındaki sorunları görüştüğünü söyledi.  Dış siyasetinin de ele alındığı görüşmede ABD'nin İran rejiminin Ortadoğu'ya yönelik tehditlerine ilişkin duyduğu kaygılar da paylaşıldı.

Reuters Haber Ajansı Çin Dışişleri Bakanı'nın Washington'un iki ülke arasındaki ticarete yönelik baskıları ve İran'a yönelik ambargolardan rahatsızlığını dile getirdiğini yazdı. 

Pompeo ile Muhammed Bin Selman arasındaki görüşmede ise İran'ın bölgeye müdahalesinin istikrarsızlığa yol açtığı görüşleri dile geldi. 

Reuters Cuma günü geçtiği haberinde Norveç şirketinin Füceyriye Limanı’nda petrol taşıyan ticari kargo gemisine düzenlenen saldırının İran Devrim Muhafızları tarafından düzenlenmiş olabileceği düşüncesindedir. 

Pompeo ile Suudi Prensi Muhammed Bin Selman arasındaki görüşmeden sonra Suudi Arabistan, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve Arap Birliği üyesi ülkelerin liderlerini, Mekke şehrinde 30 Mayıs'ta olağanüstü düzenlenmesi planlanan iki zirveye davet etti.